“Muhalif gazetecileri” çağırıyor… “Muhalif medyaya” ilan vermiyor

AKP 28 Ekim’de Türkiye’nin Yüzyılı isimli aktiflikte vizyon dokümanını açıklayacak. Bu aktifliğe kimi muhalif gazeteciler de çağrıldı. ‘Türkiye Yüzyılı’ programı için iktidara yakınlığıyla bilinen medyaya AKP tarafından reklam verilirken muhalif medyaya ilan verilmedi.

KİMLER GİDECEK

RTÜK’ün Tele1’e kapatma cezası vermesinin akabinde kanalın sahibi Merdan Yanardağ, toplumsal medya hesabından davette bulunarak, “Onurlu, sansür ve ekran karartmayı kabul etmeyen bütün gazetecileri, AKP’nin oyununa alet olmamaya, onun sansürcü zihniyetini meşrulaştırmamaya çağırıyorum. TELE1 ekranlarının karartıldığı gün yapılacak o toplantıya katılmayın” dedi.

Toplantıya çağrılanlardan Sözcü gazetesi muharriri Çiğdem Toker, bu davetin AKP’nin pragmatizm kokan bir hareketi olduğundan katılmayacağını açıkladı. Bir öteki Sözcü muharriri Deniz Zeyrek ise yapılan tartışmaları izleyerek son gün kararını vereceğini yazdı.

Halk TV programcısı Ayşenur Arslan da dünkü programında davet gelse de gitmeyeceğini söz etti.

Bir öteki Halk TV programcısı İsmail Küçükkaya ise dünkü programında gelen davete katılacağının sinyalini verdi.

HALKTV’DEN AÇIKLAMA

Halk TV İdare Konseyi Lideri Cafer Mahiroğlu imzasıyla yayınlanan bildiride toplantıya katılmayacakları söz edildi.

Açıklama şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi -yıllar sonra- parti Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı’nın konuşma yapacağı bir programa, kendi tabirleriyle “muhalif” birtakım basın yayın kuruşlarını ve bir küme gazeteciyi “davet” etti.

Kurumumuza “akreditasyon” ismi altında uygulanan ambargoyu yıllardır sürdürenler birebir vakitte “muhalif medya” tarifi ile bizi ötekileştirmeye devam edenlerdir.

Halk TV olarak gururla söyleriz ki, “davet edilmeden” de gazetecilik yapılabildiğinin ispatı, izlenme oranlarımızdır.

Sansür Yasası, gazetecilerle müzakere edilmeden tüm itirazlara karşın oldu bittiye getirilmişken; gazeteciler soruşturmalarla, yüksek tazminat davalarıyla, gözaltılarla-tutuklamalarla susturulmaya çalışılırken, akreditasyon ismi altında gazeteciler haber alanlarına sokulmazken Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu davetini samimi bulmadığımızı belirtmek zorundayız.

Halk TV’ye yapılan kurumsal davete teşekkür ederek bu toplantıya katılmayacağımızı bildiriyoruz.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir