Kocaeli’de mazot ve tohum desteğine yoğun ilgi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, ziraî kalkınmaya dayanak olmak ve çiftçilerin gelir seviyesini artırmak için hayata geçirdiği proje kapsamında, yaklaşık 14 bin çiftçiye 2 milyon litre tamamı hibe mazot ve 3 bin üreticiye yüzde 75 hibeli bin 300 ton yem bitkisi tohumu dayanağı sağlıyor.

Çiftçilerin büyük ilgi gösterdiği takviyeler için taleplerin alınmaya başlandığı birinci günlerde, müracaat merkezlerinde yoğunluk yaşandı.

TOHUM TAKVİYESİNDE HİBE YÜZDE 75’E ÇIKARILDI

Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık işleri Dairesi Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce yürütülen proje kapsamında, mazot için 60 milyon TL, yem bitkisi tohumu için de 26 milyon TL olmak üzere, çiftçilere toplam 86 milyon TL kıymetinde takviye sağlanıyor. Evvelki yıllarda tohum için verilen yüzde 50 hibe takviyesinin yüzde 75’e çıkarılması, üreticiler tarafından sevinçle karşılandı.

BAŞVURULARDA YOĞUNLUK YAŞANIYOR

Mazot ve tohum dayanağına ağır ilgi gösteren çiftçiler, müracaat merkezlerinde yoğunluk oluşturuyor.

Özellikle, müracaatların birinci gününde, tarımın ağır olarak yapıldığı Kandıra ilçesindeki üreticiler, sabahın erken saatlerinden itibaren, Yeni Hizmet Binası Çiftçi Müracaat Merkezine akın etti. Yoğunluk nedeniyle rastgele bir sorun yaşanmaması gerekli tedbirleri alan vazifeliler, üreticilerin taleplerini bekletmeden almak için ağır mesai harcıyor.

Başvurular İzmit, Başiskele ve Gölcük ilçelerindeki çiftçiler fuar içindeki Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden, Kartepe, Derince, Körfez, Gebze ve Dilovası’ndaki çiftçiler bulundukları ilçelerin ziraat odalarından, Kandıra’daki üreticiler Kandıra Belediyesi Yeni Hizmet Binası Çiftçi Müracaat Merkezi’nden, Karamürsel’deki çiftçiler ise Karamürsel Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünden alınıyor.

SON MÜRACAAT TARİHİ 30 EYLÜL

Başvurular, 30 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecek. Dayanaktan yararlanmak isteyen çiftçilerin istenen dokümanlarla birlikte kendisinin müracaat etmesi gerekiyor. Her ilçe ve mahalle için belirlenen farklı müracaat günleri, çiftçilere SMS yoluyla bildiriliyor.

Desteklerden yararlanmak isteyen üreticiler, 2022 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) evrakı ya da aktüel çiftçi evrakı ve hayvan işletme tescil dokümanlarıyla belirlenen yerlere müracaat edebilecek. Evraklarını, 30 Haziran 2022’ye kadar ziraat odalarında güncellemiş olan çiftçiler, mazot takviyesinden yararlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir