Hamzabeyli’de 38 kilometrelik TIR kuyruğu

Toplam 6 peronda günlük 1.200 TIR’ın çıkış süreçlerinin yapılabildiği Kapıkule Hudut Kapısı’ndaki TIR Parkı alanında yaklaşık 4 bin TIR yurt dışına çıkmak için bekliyor. Bu yıl yapılan modernizasyon çalışmasıyla peron sayısının 4’e çıkarıldığı, günlük 900 TIR’ın sürecinin yapıldığı Hamzabeyli Hudut Kapısı yolu üzerinde ise 38 kilometre TIR kuyruğu oluştu. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri oluşan yoğunluk ve kuyrukların, ihracatın artması kaynaklı olduğunu tabir etti.

‘BULGARİSTAN ÇALIŞMIYOR’

Hamzabeyli Hudut Kapısı’nda TIR kuyruğunda bekleyen şoförler, insani ihtiyaçlarını karşılayıp dinlenebilmeleri için bölgeye bir an evvel TIR parkı yapılmasını istedi. Almanya’ya makine kesimi götüren ve Hamzabeyli’de kuyrukta bekleyen İsmail Çavuşoğlu, “2 günden beri buradayım. Almanya’ya gideceğim. Makine kesimi götürüyorum. Biz de bilmiyoruz niçin beklediğimizi burada. 2 günden beri sırayı tuttuk, kapıya gitmeye çalışıyoruz. Buna ivedilikle bir tahlil bulunmasını bekliyoruz. Hiçbir muhtaçlığını göremiyorsun, tuvaletin yok, suyun yok. Kendi imkanlarımızla ne kadar sağlayabilirsek onu sağlıyoruz. Bulgaristan çalışmıyorsa bile hoş bir park yapsınlar ki hiç olmazsa bizi inançlı bir yere alsınlar. Bekleyeceksek orada bekleyelim” dedi.

‘PARK İSTİYORUZ’

Sırbistan’a doğalgaz borusu hammaddesi götüren Abdullah Aslan da park yapılması gerektiğinin altını çizdi. Aslan, “İstanbul’dan geliyorum, Sırbistan’a gidiyorum. Doğalgaz boruları hammaddesi taşıyorum. İkinci günümüz. Bekliyoruz. Kapılarda akış çok zayıf. Gereksinimlerimizi gideremiyoruz. En azından parklar bir an evvel yapılsa. Burada beklemektense parkta beklemeyi daha tercih ediyoruz. Bizim için daha uygun olur. En azından insani gereksinimlerimizi gideririz” diye konuştu. Almanya’ya yük götüren Murat Yenihan ise 2 gündür sırada beklediğini lisana getirdi. Yenihan, “Dilovası’ndan geliyorum. Almanya’ya gitmek için yola çıktık. 3-4 saat sonra 48 saatim dolacak. 2 gündür asfalttayız. Sıra bekliyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir