Hollanda’da ordu havalimanına yardıma çağrıldı

Avrupa’da uçak haraketliliği açısından birinci; yolcu sayısı açısında üçüncü sırada bulunan Schipol Havalimanı, Mayıs ayından bu yana önemli bir işçi kahrıyla karşı karşıya.

TRT Haber’de yer alan bilgilere nazaran corona virüs salgını sırasında uçuşların durması ve çalışanın işten çıkarılmasıyla başlayan sorun artarak sürüyor.

Özellikle güvenlik denetimi yapacak işçinin yetersizliği nedeniyle havalimanında yığılma meydana geliyor. Birçok yolcu, güvenlik denetiminden vaktinde geçemediği için uçuşunu kaçırdığını söylüyor.

Personel eksikliği nedeniyle bagaj yükleme – boşaltma sorunu yaşandığı için çok sayıda kişi mağdur oluyor.

Bu nedenle Schipol Havalimanı idaresinin, yaşanan kaosu hafifletmek maksadıyla, iki kere hükümete başvurarak silahlı kuvvetler işçisinin havaalanıda görevlendirilmesini istedi.

Mayıs ve Eylül aylarında yapılan iki farklı müracaatta, acil işçi açığının askerler aracılığıyla giderilmesi önerildi.

“ORDUDAN BU TÜRLÜ BİR YARDIM İSTEME YETKİSİ YOK”

Hollanda’da yayımlanan De Telegraaf gazetesine nazaran, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından hükümetin gündemine getirilen teklife, Güvenlik ve Adalet Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı karşı çıktı.

Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Çaba Koordinatörlüğü (NCTV), Schipol Havalimanı’nın, ordudan bu türlü bir yardım isteme yetkisinin bulunmadığını bildirdi.

NCTV, hükümete gönderdiği tavsiyede, “Sonuçta askeri işçinin görevlendirilmesi, her şeyden evvel Schiphol’ün ticari çıkarlarına hizmet edecek. Ayrıyeten öbür ticari tarafların yardım isteyebileceği bir emsal oluşturma riski de var” dendi.

Havalimanında çalışmanın ordunun işi olmadığını belirten hükümet, Schipol’ün teklifine olumlu karşılık vermedi.

BİLET SATIŞLARI SINIRLANDIRILACAK

Schiphol sözcüsü, ordunun yardımının havalimanında rahatlama sağlayabileceğini savunarak “Eğitimli insanlara gereksinimimiz vardı. Askerler de zati eğitimli” dedi.

Havalimanı idaresi, işçi zahmeti nedeniyle Mart 2023’e kadar yolcu sayısını yüzde 13 oranında sınırlama kararı aldı. Bu nedenle binlerce uçuş iptal edilecek.

Schipol’ün en büyük kullanıcısı olan KLM Havayolları da Hollanda pazarında bilet satışlarını sınırlayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir