SPK’den Mine Tozlu Sineren hakkında suç duyurusu

Sedat Peker’in Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) eski lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu hakkında rüşvet tezlerinde bulunması üzerine Şura tarafından açıklama yapıldı.

‘MEVZUATA UYGUNLUĞUNA NAZARAN İNCELENİYOR’

SPK’nin açıklamasında tezler reddedilirken Kurul’un sermaye artırımı müracaatlarını, Sermaye Piyasası Kanunu’nun kendisine verdiği misyon ve yetkiler uyarınca sermaye piyasası mevzuatına uygunluğu ve yatırımcıların korunması unsuru doğrultusunda incelediği öne sürüldü.

Açıklamada, Marka Yatırım Holding AŞ tarafından 5 Nisan 2021’de Kurul’a yapılan müracaat ile 2017-2021 yıllarında 30’un üzerinde farklı şahıslardan toplanan en düşüğü 32 bin lira, en yükseği ise 5 milyon 200 bin lira fiyatlarında olmak üzere toplam 25 milyon 10 bin liralık fonun sermayeye eklenmesinin talep edildiği belirtildi.

‘EKSİK DOKÜMANDAN ÖTÜRÜ REDDEDİLDİ’

Açıklamada, “Ancak, yapılan incelemede Şirket’in 05.04.2021 tarihli müracaatında, Heyetimize evrak olarak yalnızca sermaye artırımına ve fon kullanımına ait idare konseyi kararları iletilmiş olduğu, mevzuat kapsamında iletilmesi gereken ilgili evrakların tam ve eksiksiz olarak iletilmediği tespit edilmiştir” sözleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda, Şirket müracaatına ait evrakların tamamlanması gayesiyle, birincisi 15.04.2021 tarihinde ve ikincisi ise 16.07.2021 tarihinde olmak üzere iki farklı yazı Şirket’e iletilmiş ve Şirket’ten müracaatına ait belgesinin tamamlanması talep edilmiştir. Buna karşın Şirket başvurusu kapsamında iletilmesi gereken evraklar Kasım 2021’de tamamlanabilmiştir.

‘MEVZUATA TERSLİK NEDENİYLE REDDEDİLDİ’

Eksikliklerin tamamlanmasını müteakip, gecikmeksizin müracaat Şuramız uzmanlarınca kıymetlendirilerek, 26.11.2021 tarihli İnceleme Raporu ile Konsey Karar Organı’na sunulmuştur. Şirket evrakının sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde incelemesi sonucunda; 2017-2021 yılları ortasında 30’un üzerinde farklı şahıslardan toplanan en düşüğü 32 bin TL, en yükseği ise 5 milyon 200 bin TL fiyatlarında olmak üzere toplam 25 milyon 10 bin TL’lik fonun sermayeye eklenmesi nedeniyle ihraç edilecek hisselere ait ihraç dokümanının onaylanması talebinin görüşüldüğü Konseyimizin 02.12.2021 tarihli toplantısında, sermaye piyasası mevzuatına karşıtlıklar nedeniyle ve yatırımcıların korunması emeliyle Şirket talebinin olumsuz karşılanmasına karar verilmiştir. Şuramız kararı münasebetleriyle birlikte Şirkete iletilmiştir.

‘DOLANDIRICILIKTAN HATA DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU’

Öte yandan Konseyimizce yapılan incelemeler sonucunda, Şirket hisse piyasasında 23.05.2017-23.02.2018 periyodunda gerçekleştirilen süreçlere yönelik olarak Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPK) 107/1 unsurunda tanımlanan ‘Piyasa Dolandırıcılığı’ hatası kapsamında süreç yapılmak üzere, ortalarında Mine Tozlu Sineren’in de bulunduğu şahıslar hakkında SPK’nın 115 inci unsuru uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulmasına ve borsalarda 2 yıl süreksiz süreç yapma yasağı getirilmesine karar verilmiş olup, anılan karar, Heyetimizin 21.01.2021 tarihli ve 2021/4 sayılı bülteninde kamuoyuna duyurulmuştur.

Ayrıca Heyetimizin 27.05.2021 tarihli kararı ile ortalarında Mine Tozlu Sineren’in de bulunduğu ilgililer hakkında SPK’nın 112’nci hususunun ikinci fıkrası kapsamında süreç yapılmak üzere SPK’nın 115’inci hususu uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulunulmasına, yeniden ortalarında Mine Tozlu Sineren’in de olduğu ilgililer hakkında SPK’nın 110’uncu unsurunun birinci fıkrası kapsamında süreç yapılmak üzere SPK’nın 115’inci hususu uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir. Ayrıyeten Mine Tozlu Sineren hakkında yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle de Heyetimizce hata duyurusunda bulunulacaktır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir