Görme engellilerin yol arkadaşı “rehber köpekler”

Görme engellilerin yol arkadaşı “rehber köpekler”

Rehber köpekler görme engelli bireylerin ömrünü kolaylaştırıyor

İSTANBUL – Görme engellilere yardımcı olmak hedefiyle eğitilen rehber köpeklere karşı farkındalık oluşturmak hedefiyle gerçekleştirilen aktiflikte konuşan Rehber Köpekler Derneği Kurucu Lideri ve kendisi de görme engelli olan Av. Nurdeniz Tunçer, ” Türkiye‘deki bu manadaki birinci sivil toplum kuruluşuyuz, vatandaşlarımıza büsbütün bedelsiz olarak veriliyor, ömür uzunluğu sıhhati, maması, eğitimi dernek tarafından temin ediliyor. Bize başvuran birçok göremeyen vatandaşımız var, bu sayının artması lazım” dedi. Tunçer ayrıyeten bu mevzuda bir okul projesi için çalışmalarının da sürdüğünü belirtti.

Görme engelli çok sayıda vatandaş, ferdî işlerini yapabilmek ve bir noktadan bir öbür noktaya gitmek için kimi vakit yakınlarına muhtaçlık duyuyor. Özel eğitimden geçirilen ve dünyanın birçok yerinde yaygın olarak kullanılan rehber köpekler görme engellilere yol arkadaşlığı yapıyor. Bu çerçevede Bezmialem Vakıf Üniversitesi Ekodost Kulübü ve Ergoterapi Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği “Rehber Köpeklerle Manileri Aşın” aktifliği üniversitenin Fatih Merkez Yerleşkesi’nde gerçekleşti. Aktifliğe Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Rehber Köpekler Derneği Kurucu Lideri ve kendisi de görme engelli olan Av. Nurdeniz Tunçer, Rehber Köpek ve Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora ile üniversite temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Aktiflikte Türkiye’nin birinci rehber köpeği olduğu söz edilen “Kara” ve bir başka rehber köpek “Cherry” de yer aldı. Programda rehber köpeklere karşı toplumda farkındalığın oluşmasının kıymetine dikkat çekilirken, rehber köpeklerin çoğalması için takviyelerin artırılması gerektiği vurgulandı. Rehber köpeklerin eğitim sürecine ait bilgi verilirken bu mevzuda bir okul projesinin olduğu da tabir edildi.

“Bu sayının artması lazım”

Köpeklerin görme engelli vatandaşlara bedelsiz olarak verildiğine dikkat çeken ve bu mevzuda bir okul projeleri olduğunu söz eden Derneğin Kurucu Lideri Av. Nurdeniz Tunçer, “Türkiye’deki bu manadaki birinci sivil toplum kuruluşu, dernek olarak birinci sefer biz bu çalışmayı başlattık. Rehber köpeklerimiz vatandaşlarımıza büsbütün bedelsiz olarak veriliyor. Verildikten sonra da ömür uzunluğu sıhhati, maması, eğitimi dernek tarafından temin ediliyor. Tabi bu çok büyük bir sorumluluk, bu sayının artması lazım. Yasal gücün de biraz daha artması gerekiyor, bunların rehber köpek olduğu evcil hayvan olmadığı, maksadının bağımsız hareket için yol arkadaşına takviye çıkmak olduğunu biz çok kezler tekrarlıyoruz. Özel bir yasa olursa çok daha rahat olacaktır. Derneğe başvuran birçok göremeyen vatandaşımız var, destekçilerimiz var ancak büyümek için daha çok şahsa hitap edebilmek için dayanakların artması lazım. Duvarların kalktığı, şeffaf ve transparan bir okul projesi var, her şeyimiz hazır fakat lokal idare ve mülki amirlerden bu mevzuda dayanak bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

“Gözlerim kapalı yürüdüğümde köpeğin hazır olup olmadığına karar veriyorum”

Yaklaşık 3 yıldır eğitmenlik yaptığını tabir eden Rehber Köpek ve Hareketlilik Eğitmeni Burcu Bora, “Köpeklerin eğitimi 3 evrede gerçekleşiyor. Evvel yavru seçimiyle başlıyoruz, sakinlik ve heyecanlanmamasını bekliyoruz. İstekli bakıcı ailelerimize veriyoruz, yaklaşık 1 sene onlarla birlikte yaşıyorlar. 2 haftada bir nizamlı denetimler yapılıyor. Ailelerimize nasıl bir eğitimden geçmeleri gerektiğini gösteriyoruz. Toplumsallaşma çalışmaları yapılıyor, metro, vapur üzere toplu taşımalara biniyorlar. Bu eğitim bittikten sonra da benimle birlikte 3 ila 6 ay yaşıyorlar. Aslında asıl mesleklerini seçtikleri yer bu eğitim oluyor. Ben gözlerimi kapatarak yürümeye başladığım vakit köpeğin olup olmadığına karar verebiliyorum. Gözlerimi büsbütün kapatıp hiçbir şey görmediğimde beni a noktasından b noktasına götürebiliyorsa o vakit diyorum ki bu köpeğim artık hazır. Benden mezun olabilir ve bir engellinin hayatına dokunabilir. Biz küçük bir derneğiz benimle birlikte eğitim alan en az 2, azamî 4 köpeğimiz oluyor. Yurt dışında bu sistem daha farklı daha çok eğitmen var. Bizim ülkemizde şu an tek eğitmen benim. Umarım eğitmen sayımız artar” dedi.

“En kıymetlisi hayvanların insanlara nasıl yardımcı olduklarını göstermek”

Üniversitenin Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, rehber köpek çalışmasının görme engelli vatandaşlar için değerli kazanımlar sağladığını, toplumda rehber köpeklere karşı farkındalığın oluşmasının büyük ehemmiyet taşıdığını belirtti. Prof. Dr. Özdemir, eğitimli köpeklerin engelli vatandaşların toplumsal hayatına sunduğunu katkının yüksek olduğunu tabir ederek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Rehber Köpekler Derneği’ni biz davet ettik, en kıymetlisi de aslında hayvanların beşerlerle ne kadar dost olduklarını, onlara nasıl yardımcı olduklarını göstermek. Kişi görmese bile bir rehber köpek aracılığıyla hayatını ne kadar olağan sürdürebilir olduğunu göstermek için bu türlü bir aktiflik düzenledik. Adım adım bu farkındalığı arttırmak gerek” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir