Öğrencilerden moda sektörüne ilk adım

Moda Tasarım öğrencileri için yılın en heyecan verici vakti geldi. Bilhassa bu yıl mezun olan öğrenciler, aylardır üzerine çalıştıkları dizaynlarını mezuniyet defileleri ile moda dünyasına arz edecekler. Haliç Üniversitesi’nin, genç tasarımcılarla moda dünyasının bedelli isimlerini bir ortaya getirdiği “Fashion Runway” de geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Haliç Üniversitesi’nin Hoş Sanatlar Fakültesi Dokuma ve Moda Tasarımı Kısmı öğrencileri genç dizayncılar tarafından hazırlanan defile; Denim, Party Dress ve Avangart Koleksiyon olmak üzere üç farklı konsept altında modaseverlerle buluştu.

Defilenin koreografisi Paris Fashion Week ve Milano Fashion Week üzere moda dünyasının kıymetli merkezlerinde defileler hazırlamış olan koreograf Ferhan Aral tarafından hazırladı. 64 farklı dizaynın yer aldığı defile hem giyilebilir hem de avangart kesimleriyle dikkat çekiyor. “Sokağın özgür ruhunun sergilenmesi” mottosuyla hazırlanan kreasyonda birebir vakitte özel üretim kumaşlar el işçiliğiyle buluşturuluyor. Genç tasarımcıların özgünlüğünü konuşturdukları defile, Dokuma ve Moda Tasarım Kısmı öğrencileri genç tasarımcıların bölümdeki kıymetini bir kere daha gösteriyor.

ÜÇ FARKLI KONSEPTTE ÖZGÜN TASARIMLAR

Öğrencilerin ikinci sınıftan itibaren proje derslerinde yapmaya başladıkları vakitten son sınıfa kadar öğrendikleri teknikleri içeren dizaynların bir heyet tarafından seçilmesiyle oluşturulan “Fashion Runway”de her sınıftan öğrenci yer alabiliyor. Defiledeki dizaynlar üzerinde kumaş manipülasyon tekniği öne çıkıyor. Dizaynlarda öğrencilerin evvel dokumacılık yüzeylerini tasarlaması, ona hal vermesi sonrasında ise bunu bir koleksiyona dökmesi kelam konusu. Koleksiyonda hem dokuma hem örmenin yanında denim üzerine bilhassa birçok yaratıcı tasarım görülebiliyor. Defilede yer alan konseptlerden birincisi “Denim”. Denim yüzeyler üzerinde deneysel çalışmalar yapan öğrenciler birbirinden ilgi cazip görünümler yakalamış. Bir öteki konsept ise “Party Dress”. Bu konsepte daha çok ikinci sınıfların yer aldığını söyleyen Dokumacılık ve Moda Tasarım Kısım Lideri Dr. Zehra Doğan Sözüer, bu dizaynlarla ilgili “Giysi tasarlamaya birinci başladıkları andan itibaren çok heyecanlılar. Bu dizaynlar da içlerinden dökülen tanecikler, çok da iddialılar” diyor. Defilenin son konsepti ise “Avangart”. Giysinin artık giyilebilirliğinin sorgulandığı ancak tıpkı vakitte sanatsal noktalara vardığı bir koleksiyon. Birtakım tezli form denemeleriyle “Bu modül giyilir mi, giyilmez mi?” ortasında kalınan bir çizgide gezinen dizaynlar bu koleksiyonda yer alıyor.

“Öğrenciler ikinci sınıftan itibaren bu defilede yer alma talihi yakaladıkları için onları erkenden bu pratiğe alıştırmış ve dala tanıtmış oluyoruz. Kendilerini gösterme fırsatını biraz daha öne çekmiş oluyoruz” diyen Sözüer, artık kesime açılacak tecrübeye sahip olmuş son sınıflardan daha çok özgün ve özgür çalışmalar geldiğini söylüyor. Üniversitenin geçmiş periyotlarından mezun öğrenciler, birçok farklı firmada dizayncı olarak yer alıyor. Kurumsal ve haute couture konseptinde pek çok markada dizaynlar yapıyorlar. Bir kısmı ise bilhassa Instagram üzere yeni mecralar üzerinden kendi markalarını kurmuş. Sözüer, “Bu kesimin özgün, marka oluşturabilecek tasarımcıya çok muhtaçlığı var” diyor.

Defile, Haliç Üniversitesi için bir birinci. Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu, defileyi düzenlemekteki birinci gayelerinin öğrencilerinin yıl boyunca üzerinde çalıştıkları dizaynları herkese tanıtabilmek olduğunu söylüyor. Buradaki temel nokta öğrenci emeğinin herkes tarafından bilinmesi. Bilhassa yeni yerleşkelerindeki fiziki avantajları kullanarak, bu defileyi Hoş Sanatlar Fakültesi ile Dokuma ve Moda Tasarım Kısmı öğrencileri için her eğitim-öğretim yılı sonunda gerçekleştirerek gelenekselleştirilmesi düşünülüyor. Defile davetlileri ortasında dokuma bölümünün kıymetli marka ve isimleri yer alıyor. Utlu, “Özellikle son sınıf öğrencilerimiz olmak üzere öğrencilerimizin yapmış oldukları projeleri endüstriye sunmayı istiyoruz. Böylelikle üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirerek öğrencilerimizin elde ettikleri muvaffakiyetin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” diyor.

BEDEN VE METAMORFOZ

Zeynep Kambay, Dokuma ve Moda Tasarım Bölümü’nden bu sene mezun oluyor. Tasarımı için seçtiği bahis “beden ve metamorfoz” olmuş. Vücudun değişimi üzerine düşünerek dizaynında manipülasyon tekniği üzerinde ilerlemiş. Dizaynında esinlendiği canlı ise ipek böceği olmuş. Krep, organze ve tafta kumaşları kullanarak bir ceket, pantolon ekibi tasarlamış. Kendi markasını kurmak gayesinde olan Kambay, mesken dokumacılığı üzerinde ilerlemek istiyor.

İLHAMIM BAŞKA İNSANLAR

Haliç Üniversitesi Dokuma ve Moda Tasarım Bölümü’nden mezun Hümeyra Çakır, tıpkı kısımda yüksek lisans yapıyor. Defilede yer alan görünümünün ismi “Diğer İnsanlar”. “Ben aslında var olmayan bir yerdeki var olmayan insanların, daha doğrusu insan ırkının asimile olmuş halini tema alıyorum” diyen Çakır, dizaynında çokça desen kullanmış. Bu desenlerle aslında farklı ırkların görünüşlerini ve derilerini temsil etmeye çalışmış. Deri olarak yansıttığı kumaş yüzeyleri için kumaş manipülasyonu tekniğini kullanmış. Dizaynını çokça nakış ve boncuklar ekleyerek tamamlamış. Haliç Üniversite’sinde hem akademik hem de sanatsal manada eğitim aldıklarını söyleyen Çakır, gelecekte akademiden devam ederken bir yanda da sanatsal çalışmalarına, bilhassa “wearable art-giyilebilir sanat” çalışmaya devam etmeyi planlıyor.
İlknur Çelik

İLK GAYE KENDİ MARKAMI KURMAK

Tekstil ve Moda Tasarım Kısmı ikinci sınıf öğrencisi İlknur Çelik, dizaynında “Oyuncuya ve alana saygı” mottosuyla bilinen golf oyunundan esinlenmiş. Dizaynını zıtlıklar üzerine kuran Çelik, “Güneşin altında oynanan bir oyunda bir mont giymek nasıl olur?” fikri ile dizaynını bir kış koleksiyonuna dönüştürmüş. Vakitsiz desenlerden biri olan ekoseyi tercih etmiş ve elyafla kalınlaştırdığı parçayı el personelliği kapitone ile tamamlamış. Birebir vakitte dizaynında golf topu üzerindeki deliklerden esinlenerek kesimlerin farklı yerlerine yuvarlak pencereler açmış. Çelik, mezun olur olmaz kendi markasını kurmayı hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir