Erdoğan’dan dev tatbikatta Yunanistan’a tarihi rest: Şaka yapmıyorum, felaket olur!

Erdoğan ve devlet erkanı Efes’te! Yunanistan’a açık mesaj

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde; 

Kahraman ordumuz memleketler arası vazifelere kadar her alanda gösterdiği başarılarla göğsümüzü kabartıyor. Dünyanın en tehlikeli silahlı terör örgütleriyle yürüttüğümüz uğraşların eşi gibisi yoktur. Suriye’de DEAŞ’a karşı birinci ve tek harekatı biz gerçekleştirdik. Hem ülkemizin hem de komşularımızın toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına tehdit oluşturan PKK/YPG ile yalnızca biz gayret ettik.

“ENDİŞELERİMİZİ ANLAMAK VE HÜRMET GÖSTERMEK EN ALIŞILMIŞ HAKKIMIZ”

Sınırlarımızı 30 km derinliğinde bir güvenlik sınırıyla muhafaza sınırı kararlılığını hayata geçiriyoruz. Terör örgütlerini yalnızca bizim hudutlarımızdan uzaklaştırmakla kalmıyor, komşularımızın huzuruna katkı sağlıyor. Terör koridoru kurulmasına müsaade vermeyeceğimizi, güvenlik çizgisinin eksik kısımlarını tamamlayacağımızı söz etmek istiyorum.

Hiçbir müttefik ve dostumuzun ülkemizin telaşlarına karşı çıkmayacağını, tercihlerini terör örgütlerinden yana kullanmayacağını ümit ediyoruz. Tasalarımızı anlamaları ve hürmet göstermeleri en olağan hakkımızdır.

“SONU FELAKETLE BİTECEK BİR ÇABA”

Doğu Akdeniz’de ülkemize 2 km’den daha az, Yunanistan’a 600 km’den fazla Meis adası için 40 bin km’lik deniz yetki alanı talebini milletlerarası topluluğun takdirine bırakıyoruz. NATO ve üçüncü ülkelerin alet edilmesi, sonu felaketle bitecek eforun anlamasının ötesinde değildir. Sayın Miçotakis adalara turistik çıkarmalara yapıyor. Anlamak mümkün değil.

“PİŞMANLIKLA SONUÇLANACAK HAYAL VE ATILIMLARDAN UZAK DURUN”

1999 ve 2006 yıllarında AİHM tarafından mahkum edilen Yunanistan’ın baskıcı tavrına göz yumulması da ikili standarttır. Bahis Türkiye olunca şahin kesilenlerin AİHM’i hiçe sayan, sığınmacılara insanlık dışı muamele yapanları ibretle takip ediyoruz.

Türkiye kimsenin hakkını hukukunu çiğnemez lakin kendi hakkını da çiğnetmez. Bu ülke kurulduğu tarihten beri birilerine sırtını dayayarak misal ataklar yapmıştır. Yunanistan’ı tıpkı bir asır evvel olduğu üzere pişmanlıkla sonuçlanacak hayallerden ve hareketlerden uzak durması, aklını başına alması konusunda ikaz ediyoruz. Kendine gel. Türkiye adaların silahlandırılması konusunda memleketler arası mutabakatların kendine tanıdığı hakları kullanmaktan geri durmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir