Zelenski: Ukrayna-Rusya savaşı Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli

Zelenski, ülkesindeki savaşın Kırım’da başladığını söyledi. Zelenskiy, “Savaş, Kırım’ın kurtarılmasıyla bitmeli” dedi. Rusya, Ukrayna’nın modülü olan Kırım’ı, milletlerarası toplumun legal olmadığını vurguladığı bir referandumun akabinde 2014’te ilhak etmişti.

Zelenskiy ise son ulusa sesleniş konuşmasını, Kırım’daki bir Rus üssünde meydana gelen ve bir kişinin öldüğü, sekiz kişinin de yaralandığı patlamaların akabinde yaptı.

Ancak konuşmasında patlamalara değinmeyen Zelensky, “Kırım, Ukrayna’ya aittir. Kırım’dan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Zelensky, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşın, Kırım’ın işgaliyle başladığını unutmayacağız” diye konuştu.

Patlamaların meydana geldiği Novofederika yakınlarındaki Saky Askeri Üssü, Kırım’ın batısında, Rus turistlerin de tercih ettiği tatil beldelerine yakın bir pozisyonda bulunuyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, Ukrayna’nın rastgele bir saldırısının kelam konusu olmadığını açıkladı.

Zelenskiy’nin danışmanlarından Mykhailo Podolyak da, patlamalarla ilgileri olmadığını söyledi.

Görgü şahitleri en az 12 patlama sesi duyduklarını söylerken, toplumsal medyada yayımlanan kimi görüntülerde üs etrafındaki plajlarda bulunanların panşik yaşadıkları görüldü.

Eski Rusya Devlet Lideri ve Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dimitry Medvedev, geçen ay yaptığı konuşmada, Kırım’ı maksat almasının Ukrayna için “kıyamet” manasına geleceğini söylemişti.

Ülkesinin Rusya’yla savaş bitmeden Kırım’ı geri alması gerektiğini söyleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ise daha evvel bu bahiste farklı açıklamalar yapmıştı.

Zelenskiy, Rusya’nın ülkesini işgale başladığı 24 Şubat’tan evvelki mevzilere çekilmesi halinde ateşkesi kabul edeceklerini söylemiş, Kırım’ın Ukrayna’ya geri verilmesini barış şartları ortasında saymamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir