Kırmızı bültenle aranan IŞİD şüphelisine 2’nci kez tahliye

Terör Örgütü IŞİD’e üye olduğu gerekçesiyle Interpol tarafından kırmızı bültenle aranırken, geçen yıl Ankara’da yakalanarak tutuklanan, Rusya vatandaşı Ayshat Rzaeva, geçen hafta birinci duruşmada tahliye edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ise karara itiraz etti.

Savcılık meskeninde bulunanlara dikkati çekti

Savcılık itiraz dilekçesinde, sanığın Suriye’de IŞİD terör örgütü kamplarında eğitim aldığını, Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yaptığı, üzerinde çok sayıda örgütsel doküman, meskeninde ise örgüt üyelerine dağıtıldığı düşünülen yüklü ölçüde para ile ziynet eşyalarının ele geçirildiği aktarıldı.

‘Sabit ikametgahı yok, kırmızı bültenle aranırken yakalandı’

Sanığın kırmızı bültenle aranırken yakalandığı, Türkiye’de sabit ikametgahının bulunmadığı, yurt dışına kaçma ihtimalinin yüksek olduğu vurgulanan dilekçede, isimli denetim kararlarının bu basamakta yetersiz kalacağından tekrar tutuklanması talep edildi.

5 Temmuz’da yakalama kararı çıkarıldı

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, itiraza ait kesin kararı vermesi için dava evrakını sonraki mahkemeye gönderdi. Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının itirazını yerinde görerek, 5 Temmuz’da sanık hakkında “tutuklamaya dönük yakalama kararı” çıkardı.

‘2 çocuğum devlet korumasında’

Avukatlarıyla Ankara Adliyesine gelerek hakim karşısına çıkan Rzaeva, bir otele yerleştiğini, iki çocuğunun devlet müdafaasında bulunduğunu, tahliye edilmesinin üzerinden bir hafta geçmesine karşın kaçmadığını söyledi.

‘Kaçacağına dair kuvvetli kuşku yok’

Mahkeme de sanığı, evrakta yurt dışına kaçacağına dair kuvvetli kuşku bulunmadığı gerekçesiyle oy çokluğuyla tahliye etti.

Bir hakim karara şerh düştü

Karara şerh koyan üye hakim, sanığın yabancı asıllı olduğu, Türkiye’de bilinen bir ikametgahının olmadığı, bu nedenle kaçma kuşkusu olduğu gerekçesiyle tutuklanması istikametinde oy kullandı.

İddianame

Rzaeva hakkında hazırlanan iddianamede sanığın Suriye’de kaldığı devirde IŞİD’den eğitim aldığı, “Um Ahmed” ve “Um Yahya” kod ismiyle örgüt künyesine kaydedildiği, ayrıyeten Türkiye’de hakkında örgüt üyeliğinden süreç yapılan bireylerle irtibatının tespit edildiği aktarıldı.

Sanıkta ele geçirilen para ve ziynet eşyasının örgütsel yapılanma içinde elde edildiği bildirilen iddianamede, “Rzaeva’nın DEAŞ’ın üst seviye mensuplarıyla irtibat halinde bulunduğu, terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttükten sonra Türkiye’ye döndüğü ve Suriye’den gönderilen paraları Ankara’da örgüt mensuplarının eş ve çocuklarına dağıttığı, tıpkı vakitte örgüte katılacak şahısların gereksinimlerini karşılamak için bu paraları kullandığı tespit edilmiştir” bilgisine yer verildi.

Canlı bomba olacakları belirlemek için çekilen kura görüntüleri

Sanığın cep telefonunda IŞİD’e ilişkin örgütsel doküman, görüntü ve fotoğrafın bulunduğu aktarılan iddianamede, “Telefonda ayrıyeten canlı bomba hareketini gerçekleştirecek terör örgütü mensuplarını belirlemek için kura çekildiğini gösteren imgelerin yanı sıra araç ile yapılan bir hücum anını gösteren kayıtların olduğu görülmüştür” denildi.

Ayshat Rzaeva, “silahlı terör örgütüne üyelik” cürmünden 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir