Yunanistan İtalyanlardan korvet, Almanlardan tank alıyor

Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın Ege’deki askeri varlığını arttırmak için İtalyanlardan korvet ve Almanlardan Leopart tankları alırken Romeo tipi 7 adet ABD denizaltısavar helikopterlerinde alınması için mutabakata varılmak üzere olduğu açıklandı.

Yunanistan’ın bilhassa Ege’deki silah gücünü arttırıcı çalışmaları süratle devam ederken açıklanan yeni haberde Ege’deki Yunan deniz alanının gözetlenmesi ve ada topraklarının sonuna kadar Yunan egemenliğinin teminatta olması için İtalyanlardan korvet Almanlardan Leopard tankları almak ve eskilerini yenilemek üzere mutabakata varıldığı açıklandı.

YUNANİSTAN EGE’DE Kİ SİLAHLI GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR

Yunanistan ulusal Savunma Bakanlığı’nın Ege’de orduyu güçlendirecek özelliklere sahip  İtalyan korvetlerinin daha uygun bir fiyat-performans oranına sahip olduğunu ve ayrıyeten İtalyan üreticilerin, Atina’nın sipariş edeceği dört gemiden ikisini çok süratli bir biçimde teslim edebileceklerini açıkladı.

Aynı vakitte, Alman üreticiler tarafından üstlenilmesi beklenen bir program olan ordunun elinde bulundurduğu 350 Leopard 1A5 ve Leopard 2A4 tankının yaklaşık 2/3’ünü modernize etme programı üzerinde mutabakata varıldığı ve yeni tankların alınması mukavele imzalandığı belirtildi.

MİÇOTAKİS MUTABAKATLARI ONAYLADI

Yunanistan medyasının okuyucularına bugün duyurduğu haberde hem korvetler hem de tanklar için yapılan ön mukavelelerin, Başbakan Mitsotakis tarafından onaylandığı ve en üst seviyede Yunan ve Alman hükümetleri ortasında muahedeye varıldığı üzere, Atina ile Roma ve Atina ile Berlin ortasında hükümetler ortası bir uzlaşma sağlandığı açıklandı.

4 KORVETE 2 MİLYAR EURO ÖDEYECEKLER

4 İtalyan korvet savaş gemisinin 2 milyar Euro’ya mal olacağı ve 40 yıl donanmaya hizmet edebilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi. Fransa ile 4 adet Belharra fırkateynlerinin satın alınması için imzalanan mukavelenin, Emmanuel Macron’un devlet denetimindeki Deniz Kuvvetleri Grubu’nu Atina’ya mali teklifini kıymetli ölçüde düzgünleştirmeye ikna etmesinden sonra gerçekleştiğini açıklandı.

Yunanistan’ın bunların yanı sıra Ege’de kullanılmak üzere  Romeo tipi 7 adet ABD denizaltısavar helikopterlerinde alınması için mutabakata varılmak üzere olduğu açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir