Yeni ekonomi adımı! GES düzenlemesi bugün başlıyor

Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senetleri (GES) bugün yatırımcıların talebine sunuluyor. Müracaatlar kamu bankaları aracılığıyla gerçekleşecek.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Dr. Cahit Sönmez GES sürecini şöyle anlattı: “Burada halka arz yolu var, benimsenen halka arz prosedürü. Kişisel iştirakçiler bu ihaleye girecekler. Kamu bankaları tarafından Ziraat Bankası ve Halkbank Vakıfbank tarafından talep toplanacak bu talebe nazaran de talep toplama tarihi bittikten sonra senetler dağılımı yapılacak.”

ÜÇ AYDA BİR KUPON ÖDEMESİ YAPILACAK

24 Haziran’da yatırımcıların hesaplarına aktarılacak senetler, dönemsel bazda yatırımcısına yüzde 5,32 oranında getiri sağlayacak. GES’lerin yıllık bileşik getiri oranı ise yüzde 23,04 olacak.

Yatırımcıya 6 ay vadeyle sunulan senetlerde üç ayda bir kupon ödemesi yapılacak. Senetlerin birinci kupon ödeme tarihi ise 23 Eylül olacak.

Şu an ki piyasa konjonktürüne nazaran 6 aylık mühletin tasarruf sahibinin beklemesi için uzun olduğunu belirten Dr. Sönmez, bu durumun üç aylık kupon ödemesiyle daha cazip bir hale getirildiğini söyledi.

“GARANTİ HESAPLARI TERCİH EDEN YATIRIMCILAR TERCİH EDEBİLİR”

Yatırımcılar senet için en az 1000 lira meblağında talepte bulunacak. 1 liranın katları halinde senet ihraç edilecek.

Dr. Cahit Sönmez, GES’lerin maksat kitlesiyle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Gelire endeksli senetler biraz daha risk profili düşük yatırımcıların, yani borsaya çok fazla yönelemeyen, tahvil bono mevduat hesapları üzere garanti olan hesapları tercih eden yatırımcıların biraz daha gelir endeksli senetleri tercih edeceklerini düşünüyorum.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir