Yeni Akit yazarı: Toplu konut projelerinde kötü yönetim var

İktidara yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesinin muharriri Vehbi Kara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği TOKİ projelerini köşesine taşıdı. Kara, devletin toplumsal konut satışına faiz uygulamasını eleştirdiği yazısında, “Helal para ile geçimini sağlayan insanların faiz bataklığına çekildiğini” söyledi. Kara, Bakan Nebati’ye seslenerek, “Halkı kirli ve haram paraya bulaştırmak isteyen bürokratları susturmasını ve hizaya getirmesini” istedi.

Vehbi Kara’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Devlet bürokratlarının beceriksizliği yalnızca ‘Kanal İstanbul’ projesi ile sonlu kalmamıştır. Toplu konut projelerinde de inanılmaz derecede beceriksizlik, ihmal ve makûs idare vardır. Bunlardan en değerlilerinden bir adedini lisana getirmeye çalışacağım. Amaç benzeri kusurun yeni yapılacak projelerde tekrar yapılmamasıdır.

2019 yılında başlatılan 100 bin adetlik toplumsal konut projesinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dayanağı sağlanmıştı. Fakat ne destek! ‘Her Yıl 100 Bin Yeni Toplumsal Konut’ ismiyle başlatılan ve devam eden bu projede resmen halkımıza ‘faiz’ pisliği bulaştırıldı. Hak sahiplerine konutlar; artık olduğu üzere satış fiyatının yüzde 10’u peşin ve müracaat bedeli düşüldükten sonra kalan fiyatın tamamı aylık yüzde 0.49 üzere bir faizle uygulanmaya başladı. O güne kadar faize bulaşmamış birçok vatandaşımız güya ‘düşük faizle’ haram bir paraya bulaştırıldı. Gören de diyecek ki; devlet ‘sosyal konut yaparak’ dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapıyor. Lakin aklı başında olan insanların görebildiği üzere problem mesken yapmak değildi. Gaye ‘helal para ile geçimini sağlayan insanları faiz bataklığına çekmekti’.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başında şu anda Nureddin Nebati isimli çok kıymetli bir zat var. 2021 sonunda yaşanan dolar krizini önleyen bu bakanımızı şu anda çok kıymetli bir görev beklemektedir.

Bu görev de şudur. Halkımızı faiz bataklığına çekerek bu kirli ve haram paraya bulaştırmak isteyen bürokratları susturması ve hizaya getirmesi gereklidir. Yok, şayet bunu yapmaz ise bunun faturası hem bu dünyada hem de ruzi mahşerde Ak Parti hükümetine ve yöneticilerine kesilecektir. Zira faizle konut verilmesine gerek yoktur. Konut finansmanı için harama bulaşmak istemeyen vatandaşlarımız için çok çeşitli tercihler bulunmaktadır. Gerekirse 1975 yılından beri ‘faizsiz bankacılık’ yapan iştirak bankaları devreye sokulabilir. Bunun haricinde faize alternatif olarak üretilen çok sayıda metot de bulunmaktadır.

Yahu! İsmi üstünde ‘sosyal konut projesi’ bunun ismi. Güya düşük gelirli vatandaşlarımıza şehit yakınlarına ve emeklilere konut yapacaksın. Bunun için devlet faiz almasa ‘iflas mı edecek!’ Şayet bunun maliyeti devletin katlanamayacağı bir noktaya gelirse konut taksitlerini bir modül arttırırsın olur biter. ‘Faiz’ alarak milletin helal parasını kirletmeye ne gerek vardır?

Nurettin Nebati Bey’e güveniyor ve 1997’li yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesinde başlanan faizsiz konut edinme projelerinin bir benzerini yapmasını bekliyorum. Zira toplumsal konut sıkıntısında en kıymetli vazife Hazine ve Maliye Bakanlığı’na düşmektedir.

Ne olur helal paramızı faiz pisliğine bulaştırmayın, vesselam…” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir