Üniversitede kaset skandalı: Başkana ‘şantaj’ suçlaması

Akdeniz Üniversitesi’nde devrin rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe’nin 2014 yılında genç bir bayanla görüşmesini kayda aldığı, 280 kişilik profesör ve doçent takımına kendi adamlarını yerleştirdiği tez edildi. 2015 yılında imgelerin internet ortamına düşmesiyle ortaya çıkan olay sonrası Yükseköğretim Konseyi’nce (YÖK) disiplin soruşturması başlatıldı.

4 ÇALIŞAN GÖZALTINA ALINDI

15 Aralık 2015 sabahı düzenlenen operasyonda, imajlarda yer alan ve memur takımına atanan S.A. ile buluşmaya lojmanında aracılık yapan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Döner Sermaye İşletmesi Müdürü H.D. isimli bayan, AÜ İşçi Daire Lideri H.G. ve Ziraat Fakültesi Budama Kısmı’nda misyonlu S.D., vazifeleri başında gözaltına alındı. Şüpheliler, sorgularının akabinde ‘örgüt kurmak, örgüte üye olmak, şantaj, özel hayatın kapalılığını ihlal, ferdî bilgileri müsaadesiz alıp yaymak’ suçlamasıyla adliyeye çıkarıldı. 4 kuşkulu, isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Dava sürerken, YÖK’ün başlattığı soruşturma kapsamında eski rektör ile birlikte 4 sanık, memuriyet vazifelerinden ihraç edildi. YÖK Disiplin Şurası’nın kararı, Danıştay’da onandıktan sonra ceza soruşturması için Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

MEMURİYETE GERİ DÖNDÜ

Bu süreçte H.G., memuriyetten atılma sürecine karşı Antalya Yönetim Mahkemesi’ne açtığı davayı kaybetti. Lakin istinaf mahkemesi ve Danıştay’a yapılan itirazlarla memuriyete geri döndü, münasebet olarak yargılamanın devam etmesi gösterildi. Memuriyete geri döndükten sonra bir müddet konservatuvarda vazife alan H.G., son olarak ilahiyat fakültesi bünyesinde vazifeye başladı. Antalya 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava sürerken, tıpkı olayla ilgili eski rektör hakkında Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan rüşvet davasıyla bu evrak birleştirildi. Birleştirilen evrak kapsamındaki dava, 2021 yılı prestijiyle Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

KAMERALARI FİYATSIZ ALMIŞ

‘Bilgi sahibi’ olarak sözüne başvurulan M.B., H.G. ile turizm fakültesinde çalıştığı devirde tanıştığını, üniversiteye bilişim üzerine gereç alınacağı vakit daima görüştüklerini anlattı. H.G.’in kendisine ses ve imaj kaydetme konusunda aygıtlar hakkında birçok sefer soru sorduğunu ve izah ettiğini anlatan M.B., H.G.’ye 5-6 adet webcam şekli kamera verdiğini, 1 adedinin kendi kendine kayıt yapma özelliği bulunduğunu söyledi. M.B., H.G.’ye kameraları teslim ettiğinde, ‘H. hanım konutundaki bakıcısını takip etmek istiyor’ dediğini söyledi. M.B., H.G.’ye teslim ettiği bu kameralar için rastgele bir fatura kesmediğini, fiyat almadığını, zira bunları vermesindeki sebebin üniversite ile daima iş yapması olduğunu aktardı.

M.B.’nin duruşmadaki sözünün üniversiteye gönderilmesinin akabinde H.G. hakkında soruşturma açıldı. Soruşturma sonunda H.G., 22 Nisan’da ilahiyat fakültesindeki memuriyet misyonundan açığa alındı.

ŞANTAJ CÜRMÜ DA EKLENDİ

Antalya 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen beşinci duruşmada, H.G. hakkındaki iddianamedeki suçlamalara, şantaj da eklendi. İddianamede, sanıklardan S.D.’nin, “Bu olaylardan evvel H.G.’nin odasında oturduğumuz sırada, H.G. sanık H.D.’ye, ‘Hocayı kayda alalım, genel sekreter olursam hocanın bayanlara olan zaafının önüne geçer, durdururum, onu parmağımda oynatırım’ dediğini duymuştum. YÖK soruşturması sırasında sanık H.D. bana, H.G.’nin kendisine imajları çekmesini söylediğini, bunun için bilgisayar kasasına takılabilen bir kamera verdiğini, bu kamerayı bilgisayar kasasına kendisinin taktığını ve çektiğini söylemişti” sözlerine yer verildi.

‘Özel hayatın kapalılığını ihlal’, ‘gizli manzara çekilmesi ve bu imajların yayılması’ suçlamasıyla 8 yıla kadar mahpusu talep edilen H.G. hakkında istenen mahpus cezası, ‘şantaj’ hatasının eklenmesiyle 11 yıla çıktı. Davanın görülmesine 20 Haziran’da devam edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir