Ispartalı kiraz üreticisi: Verdik yetkiyi gördük Hanya’yı Konya’yı

İYİ Parti Küme toplantısında konuşan Ispartalı kiraz üreticisi Murat Çerçinli, ‘’Sayın Cumhurbaşkanına verdik yetkiyi, gördük Hanya’yı, Konya’yı’’ dedi. Çerçinli, Nazım Hikmet’in “Açsak, yorgunsak, alkan içindeysek şayet ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm üzere eziliyorsak, kabahat senin’’ dizelerini de okudu.

İYİ Parti Küme toplantısında Ispartalı kiraz üreticisi Murat Çerçinli konuştu. Çerçinli yanında getirdiği Uluborlu kirazlarını Akşener’e ikram etti. Çerçinli çiftçinin çok sıkıntı durumda olduğunu belirterek ‘’Atatürk’ün ‘milletin efendisi’ dediği bizler, nefes alamaz hale geldik. Ey üretici kardeşim, Saray rejiminden kurtulmak istiyorsan örgütlenmelisin. Ayağa kalk, başını eğme. Verdik yetkiyi, gördük Hanya’yı Konya’yı” dedi.

‘’Toprağımızı işleyemez hale geldik. Mazot ve gübre fiyatları yüzde 400 arttı. Gübre vermeden toprağını ekenler, süt hayvanlarını kesenler var. Ziraî üretimden vazgeçenlerin sayısı her gün artıyor” diyen Çerçinli şunları söyledi:

NAZIM HİKMET DİZELERİ

‘’Konya Ovası kadar Hollanda bir yılda 130 milyar dolar tarım eseri ihraç ederken, dört mevsim olan ülkemizde tarım eseri ihracatı 25-30 milyar dolar kadardır. Hükümet kendi çiftçisini desteklemesi gerekirken şekerden ayçiçeğine, buğdaydan samana kadar her eseri ithal ederek üreticiyi batırıyor. Bizler kan ağlarken, ithal ettiğimiz ülkelerin çiftçileri bayram ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı ‘Bu kardeşinize yetkiyi verin’ dedi, milletçe yetkiyi verdik. Geldiğimiz nokta Hanya’yı da Konya’yı da gördüğümüz noktadır. Ağlamanın, sızlamanın gereği yok. Ey üretici kardeşim, akılla bilimle yönetilen çağdaş, uygar biri olmak istiyorsan örgütlen. Bu Saray rejiminden kurtulmak istiyorsan örgütlen. Ayağa kalk, başını eğme üst kaldır. Korkma, sesin de daha gür çıksın”

Çerçinli kelamlarını Nazım Hikmet’in “Açsak, yorgunsak, alkan içindeysek şayet ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm üzere eziliyorsak, kabahat senin demeye de dilim varmıyor ancak kabahatin birçok senin, canım kardeşim” dizelerini okuyarak tamamladı. Nazım Hikmet’in, ‘Dünyanın en tuhaf mahluku’ isimli şiiri şöyle:

‘Akrep üzeresin kardeşim, korkak bir karanlık içindesin akrep üzere.

Serçe üzeresin kardeşim, serçenin telaşı içindesin.

Midye üzeresin kardeşim, midye üzere kapalı, rahat.

Ve sönmüş bir yanardağ ağzı üzere müthişsin, kardeşim.

Bir değil, beş değil, yüz milyonlarlasın maalesef.

Koyun üzeresin kardeşim,gocuklu celep kaldırınca sopasını sürüye katılıverirsin çabucak ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.

Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani, hani şu derya içinde olup deryayı bilmeyen balıktan da tuhaf.

Ve bu dünyada, bu zulüm senin sayende.

Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek şayet ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm üzere eziliyorsak

Kabahat senin, demeğe de dilim varmıyor lakin kabahatin birçok senin, canım kardeşim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir