Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den umut veren kanser aşısı çalışması

Kovid-19’a karşı mRNA teknolojisi kullanılarak üretilen Pfizer aşısı ile tıpkı teknoloji kullanılarak üretilen yeni bir aşı, pankreas kanserine karşı gayrette heyecan yarattı.

ABD’nin New York kentindeki Manhattan semtinde bulunan Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde Dr. Vinod Balachandran tarafından yönetilen çığır açan denemenin sonuçları, Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in de iştirakiyle pazar günü Chicago’daki Amerikan Klinik Onkoloji Derneği konferansında sunuldu.

BAĞIŞIKLIĞI GELİŞTİREREK PANKREAS KANSER HÜCRELERİNİ DURDURUYOR

Doktorlar, sonuçların aşının tümörleri maksat alan bağışıklık hücrelerini güçlendirerek pankreas kanseri hücreleri öldürmek için bağışıklık sistemini eğitebileceğini gösterdiğini söyledi.

Vinod Balachandran aşıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Diğer birtakım immünoterapilerin tersine, bu mRNA aşılarının pankreas kanseri hastalarında bağışıklık reaksiyonlarını uyarma yeteneği var üzere görünüyor. Bu yüzden çok heyecanlıyız ve erken sonuçlar bir bağışıklık reaksiyonunuz varsa daha uygun bir sonuca sahip olabileceğinizi gösteriyor.”

T HÜCRELERİ ARTIYOR

Deney, her birine tümörlerinin her birinde bulunan mRNA genetik kodu kullanılarak yapılan sekiz doz kişiselleştirilmiş aşı verilen 16 hasta üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmacılar, bu hastaların tümörlerini tahlil ederek, çok sayıda bağışıklık hücrelerine, bilhassa de bedeni enfeksiyondan koruyan ve kanserle savaşmaya yardımcı olan T hücrelerine sahip olduklarını keşfettiler.

Hastalar ayrıyeten reaksiyonlarını artırmaya yardımcı olmak için immünoterapi de aldı.

Pankreas kanserinin ABD’de kansere bağlı ölümlerin önde gelen çeşidi ortasında olduğu ve hastaların yüzde 90’ının teşhis konulduktan sonraki iki yıl içinde öldüğü belirtiliyor.

TÜRECİ: BU ZORLUĞUN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

BioNTech’in kurucu ortağı ve baş sıhhat vazifelisi Prof. Hasret Türeci, “Kanser aşısı alanında uzun müddettir devam eden araştırmamızdan yararlanarak bu zorluğun üstesinden gelmeye kararlıyız ve bu tıp tedavisi sıkıntı tümörlerin tedavisinde yeni bir çığır açmaya çalışıyoruz” dedi.

Aşılar, bedenin hücrelerine bir bağışıklık reaksiyonunu tetikleyecek bir protein yapmayı öğretmek için tümörden alınan bir modül mRNA, yani genetik kodu kullanıyor. Bu teknik, Pfizer-BioNTech’in Covid-19 aşısında kullanılan teknolojinin birebiri. Beden daha sonra bu kanser hücrelerinin yabancı olduğunu öğreniyor. Kanser geri dönerse bu hücreleri bulup öldürmek için T hücrelerini gönderiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir