Sarallar operasyonu: Erdal Acar tutuklandı (Tutuklamaya Necati Şaşmaz’ın anlatımları da gerekçe gösterildi)

Organize Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğü gruplarınca “nitelikli yağma”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma” üzere birçok suça karıştıkları belirlenen hata örgütü mensuplarına yönelik operasyonda yakalanan 122 zanlıdan adliyeye sevk edilen 91’inin süreçleri tamamlandı.

Savcılığın, 91 şüpheliden 78’ini tutuklama, 12’sini isimli denetim önlemi uygulanması talebiyle hakimliğe sevk ettiği zanlıların sorguları sabaha kadar sürdü.

Nöbetçi sulh ceza hakimliği, şüphelilerden 40’ının tutuklanmasına, 50’si hakkında isimli denetim önlemi uygulanmasına hükmetti.

Başka cürümden cezaevinde bulunan bir zanlı, sözünün alınmasından sonra cezaevine geri gönderildi.

TUTUKLAMAYA ŞAŞMAZ’IN ANLATIMLARI DA MÜNASEBET GÖSTERİLDİ

Hakimliğin kararında kuşkulu Mehmet Ulu’nun, müşteki Muhammet Necati Şaşmaz’ın anlatımları, tapeler, kolluk tutanakları, evrak kapsamı ile “birden fazla şahısla birlikte yağma” ve “suç işlemek emeliyle örgüt kurma” kabahatlerinden tutuklanmasına hükmedildiği belirtildi.

Şüpheli Erdal Acar’ın, müşteki Atalay Demirbaş, Muhammet Necati Şaşmaz, Ahmet Yusuf Üzüm ve Serdar Üzüm’ün anlatımları, Ümit Arıkan’a karşı işlediği sav edilen harekete ait tapeler ve tüm belge kapsamı dikkate alınarak tutuklandığı kaydedildi.

Şarkıcı Elif Karlı’nın eşi kuşkulu Ahmet Cengiz Karlı’nın, müşteki Melih Tan’ın anlatımları, tabiri alınamayan Cem Ozan Torunlar’a karşı “tehdit” hatasını işlediğini gösterir irtibat tespitleri dikkate alınarak “birden fazla kişi tarafından birlikte yağma” hatasını işlediği argüman edildi.

Aralarında Ali Saral, Altan Saral, Uğur Saral ve Volkan Saral’ın da olduğu bir küme şüphelinin “suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak”, “suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “yağma” üzere hatalardan tutuklandığı öğrenildi.

Kararda zanlıların rastgele bir tutuklama mahzurlarının olmamasına, kanıtların tam olarak toplanmamasına, kanıt karartma, müştekiler ve şahitlere baskı kurma ihtimallerine ve kaçma kuşkularının bulunmasına işaret edildi.

Operasyon kapsamında yapılan aramalarda ele geçirilen 46 ruhsatsız tabanca, 6 av tüfeği, 7 kılıç, 7 telsiz, kalem formunda suikast silahı, susturucu, bin tane fişek, 3 hançer, çelik yelek, 900 bin dolar ve 413 bin euro İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde sergilendi.

ÖNCEKİ GÜN 6 KUŞKULU TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında evvelki gün İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen 31 şüpheliden 6’sı çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince tutuklanırken 25’i isimli denetim koşuluyla özgür bırakılmıştı.

Dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 91 zanlının sözünü almak için 27 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmişti.

İfadelerin akabinde belgenin temel savcısı, Erdal Acar ve Mehmet Ulu’nun da ortalarında bulunduğu 78 şüpheliyi tutuklanmaları, 12 zanlıyı ismi denetim önlemi uygulanması talebiyle hakimliğe sevk etmiş, diğer cürümden cezaevinde bulunan şüpheliyi tabirinin alınmasından sonra cezaevine geri göndermişti.

Savcılığın sevk yazısında kuşkulu İlyas Saral’ın elebaşılığını ve yöneticiliğini yaptığı hata örgütünün üyelerince “yağma”, “kasten yaralama”, “tehdit” ve ”ruhsatsız silah bulundurmak” cürümlerinin işlendiği, şüpheliler Erdal Acar ve Mehmet Ulu’nun, kuşkulu İlyas Saral’a bağlı olarak kendi idarelerinde oluşturdukları hiyerarşik yapı içinde hata örgütü kurdukları belirtilmişti.

İstanbul, Yalova, Kocaeli, Manisa, Muğla, İzmir, Antalya, Sakarya, Trabzon, Tekirdağ, Samsun, Ankara ve Artvin’de belirlenen adreslere 29 Haziran’da baskın yapan polis grupları, 119 şüpheliyi yakalamıştı.

Çalışmaların devamında yapılan orta gözaltılar ile yakalananların sayısı 122’ye yükselmişti.

Adreslerdeki aramalarda çok sayıda ruhsatsız silah, çek, senet, dijital gereç, 900 bin dolar ve 413 bin avro ele geçirilmişti.

Öte yandan ortalarında dizi oyuncuları ve spor yorumcularının da bulunduğu birtakım ünlü isimler, soruşturma kapsamında emniyete çağrılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir