“Türkiye’de kronik ve gizli açlık yaşanıyor”

Türkiye’de arka arda gelen artırımlarla artan et, süt, yumurta üzere temel hayvansal besinlerin fiyatları, tüketicilerin bu eserlere ulaşmasını engelliyor. Son artırımlarla birlikte yumurtanın tanesi 2 liraya çıkarken, sütün litresi 20 liraya yaklaştı, etin kilosu ise 150-200 lira ortasında değişiyor.

Gazete Duvar’dan Parıltı Kaplan’a konuşan Türkiye Diyetisyenler Derneği İdare Şurası Lideri Doç. Dr. Ayhan Dağ, temel besin eserlerindeki fahiş artışlar bir halk sıhhati sıkıntısına dönüştüğünü ve Türkiye’de giderek artan besin enflasyonuyla birlikte kronik ve saklı açlık yaşandığını söyledi. Dağ, insanların kâfi besine ulaşamıyor olmasının ‘yaşam hakkı’nı tehdit ettiğini söz etti.

“0-5 yaş ortasında bodurluk kıymetli bir sorun”

Yetersiz ve sıhhatsiz beslenmenin insanların bünyesinin zayıflamasına, enfeksiyonlara ve başka hastalıklara açık hale gelmesine neden olduğunu söyleyen Dağ “Hiç elbet bilhassa çocuklarda yetersiz ve istikrarsız beslenmeye bağlı büyüme ve gelişme geriliği yaşanıyor. Tüm hastalıklar bunun üstünden yürür. Türkiye’de bodurluk çok değerli bir sorun, toplumun yüzde 7’si bodur. Bilhassa 0-5 yaş ortası çocuklarda bodurluk son derece değerli bir sorun. Çocukların günde iki porsiyon süt ve süt eserlerinden tüketmesi gerekir. Bu yaşlı kümesi için de geçerlidir” değerlendirmesinde bulundu.

“Yetersiz beslenme dediğimizde ‘gizli açlık’tan bahsediyoruz”

Yetersiz beslenme dediğimizde aslında ‘gizli’ açlıktan bahsediyoruz. Beşerler besine erişemiyor. Evvelden kuru fasulyeye ‘fakir yemeği’ denilirdi, artık fasulyenin kilosu 30 lira. Bu ülkede insanların ete ulaşımı her vakit güç oldu. Toplumun kâfi ve istikrarlı beslenmesi, sıhhatinin korunması, hayat kalitesinin artırılması, yaşanılan bu krizde çok değerli… Kâfi besine ulaşamıyor olmak hayat hakkını tehdit ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir