Pakistan Başbakanı Şerif, Hindistan ile ‘kalıcı barış’ istiyor

Pakistan basınındaki haberlere nazaran, ülkenin Başbakanı Şahbaz Şerif, Harvard Üniversitesinden gelen bir küme öğrenciyi başşehir İslamabad’daki Başbakanlık konutunda kabul etti.

Şerif, Güney Asya’daki uzun periyodik barışın Cammu Keşmir sıkıntısının Birleşmiş Milletler (BM) kararlarıyla uyumlu ve Keşmir halkının istekleri doğrultusunda tahliline bağlı olduğunu belirtti.

Hindistan ile diyalog yoluyla kalıcı barış istediklerini vurgulayan Şerif, her iki ülke için de savaşın bir seçenek olmadığını lisana getirdi.

Şerif, Çin-Pakistan alakalarına de değinerek, Beijing’in İslamabad’ın dış siyasetinin köşe taşlarından olduğunu ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru ile ilgilerin yeni bir boyut kazandığını kaydetti.

Keşmir sorunu

İngiltere, 1947’de sömürge olarak yönettiği Hindistan’dan çekilirken o devirde prenslik olan Keşmir, bağımsızlıklarını yeni kazanan Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda seçim yapmak bahsiyle karşı karşıya kaldı.

Nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’a katılmaktan yana hal alsa da periyodun prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947’de birinci defa savaştı. İki ülke ortasında yeniden tıpkı nedenle 1965 ve 1999’da da savaş çıktı.

3 ülke ortasında paylaşıldı

Savaşların akabinde sağlanan süreksiz ateşkes sonucunda Cammu Keşmir’in yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın denetiminde kaldı. Bölgenin doğusundaki yüzde 20’lik kısım ise sınırdaş Çin’in hakimiyetine verildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halk oylamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

Hindistan idaresi, halk oylamasına karşı tavır benimserken, Pakistan, BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir