Trabzon Kanaryaotu ve Allı Gelin bitkisi ilaç oluyor

Trabzon Kanaryaotu ve Allı Gelin bitkisi ilaç oluyor

Doğu Karadeniz’in varlıklı bitki florasını ilaç sanayisine kazandırılması için çalışmalarda sevindiren gelişme

KTÜ İlaç Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen:

“İlk çalışmalarımızda kimi fraksiyon diye tabir ettiğimiz, bitkinin kimi kısımlarının ve birtakım ekstrelerinin çeşitli farmakolojik aktiviteler gösterdiğini bulduk”

TRABZON – Doğu Karadeniz’in güçlü bitki florasını ilaç sanayisine kazandırmak için yaklaşık 3 yıldır yürütülen çalışmalar kapsamında yörede yetişen endemik bitki tiplerinden Trabzon Kanaryaotu ve Allı Gelin bitkisinin ilaç olma potansiyellerinin araştırmasında umut verici sonuçlar gelmeye başladı. Kas gevşeticiden yaraların tedavisine kadar bir çok şikayeti dindirmede kullanılması planlanan iki endemik bitki çeşidi Ar-Ge projesi ile ilgili çalışmalar tamamlandığında ilaç endüstrisine kazandırılacak.

KTÜ İlaç ve Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğü’nün iş birliği ile başlatılan Ar-Ge projesi kapsamında, DKMP 12. Bölge tarafından müdafaa altına alınmış olan Trabzon Kanaryaotu ile Allıgelin endemik çeşitlerinin ilaç olma potansiyelleri kalabalık bir grupla sürüyor.

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, KTÜ İlaç Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen’i ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Ayvazoğlu, çalışmaları heyecanla yakından takip ettiklerini belirtirken, KTÜ İlaç Farmasötik Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Sena Sezen de çalışmaların birinci kısmında elde edilen sonuçların umut verici olduğunu lakin sürecin devam ettiğini söyledi.

Çalışmaların yaklaşık 3 yıldır sürdüğünü belirten Sezen, “Yaklaşık 3 yıl evvel bölgemizde endemik olan iki bitkinin ilaç olma potansiyelini araştırmak üzere kalabalık bir grupla çalışmaya başladık. Birinci çalışmalarımızda kimi fraksiyon diye tabir ettiğimiz, bitkinin kimi kısımlarının ve birtakım ekstrelerinin çeşitli famikolojik aktiviteler gösterdiğini bulduk. Bunlar bilhassa birtakım düz kaslara yönelik tesirler ve eflamatuar yolaklar dediğimiz yolaklara yönelik tesirlerdir. Hasebiyle bu evreyi tamamladıktan sonra Tabiat Muhafaza Ulusal Parklar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz bu projenin ön datalarla hareketle ikinci kısmına devam edeceğiz. Gördüğümüz tesirlerin moleküler sistemlerini çeşitli deney hayvanlardaki hastalık modelleriyle hücre kültürü dediğimiz tekniklerle araştıracağız. Hedefimiz, isteğimiz bulabilmek fakat bu bilim araştıracağız sonuçlarını objektif bir halde değerlendireceğiz. Süreci de takımımızla devam ettiriyoruz” dedi.

İlk meyvelerinin alınmış olması bizim için gurur kaynağı

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da süreci yakından takip ettiklerini belirterek yapılan çalışmalarda en azından birinci meyvelerinini alınmasının gurur verici olduğunu kaydederek, “Süreci bizler de yakından takip ediyoruz. Sanayi Bakanlığımızın teşvikiyle kurulan tıpkı vakitte Tarım Bakanlığımızla koordineli çalışan ve önemli bir emek barındıran bu uygulama ve araştırma merkezinde yüksek teknolojili çalışmalar var. İnşallah bunun sonucunu alabileceğimizi umut ettiğimiz çok heyecanlı bir grup, iki endemik bitkinin ön çalışmaları tamamlanmış ve Tarım Orman Bakanlığı tarafından da bir sonraki etaba geçmesi kararlaştırılmış. Bu bizim için heyecan verici. Bilim insanlarımızın bu hoş çalışmalarına her vakit katkıda bulunmak takviye olmakta bizim birinci vazifemiz diye düşünüyorum. Ben bu kapsamda hem Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’ya ve değerli Sena hocamıza, Ali Haydar Doğu hocamıza çok teşekkür ediyorum. Bu çok uzun bir süreç. Sabır gerektiren bir süreç lakin bu sürecin birinci meyvelerinin en azından alınmış olması bizim için gurur kaynağı. Hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Bekir Koca – Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir