Otomotiv tedarik sanayisinden 13 milyar dolarlık ihracat hedefi

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Lideri Albert Saydam, Bursa’da katıldığı aktiflikte AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomotiv kesiminin alt kümelerinden tedarik endüstrisinin geçen yıl 11,8 milyar dolar ihracata imza attığını söyledi.

Tedarik endüstrisinin otomotiv ihracatındaki hissesinin yüzde 40’ların üzerine çıktığını belirten Saydam, “Bu yılın yalnızca birinci 6 ayında şu ana kadar yaklaşık 6,5 milyar dolarlık ihracat sayısına ulaştık. Bu demek ki seneyi 13 milyar dolar, yani geçtiğimiz seneye nazaran yüzde 10 civarında bir artışla kapatacağız.” dedi.

Saydam, ümit veren bu artışın kalıcı olması ve 2020’lerde yakaladıkları muvaffakiyetin 2030’larda sürekliliği için elektrikli araçlardaki dönüşümü bütün endüstrinin kucaklaması gerektiğini vurguladı.

Elektrikli araçlara dönüşümün ehemmiyetine işaret eden Saydam, “Batarya konusunda iki kıymetli yatırım var. Tedarik sanayii olarak otomotiv elektroniği, yazılım ve elektrik motoru konusunda dışa bağımlılığı azaltmamız lazım. Bu hususta da kimi çalışmalar olduğunu görmek bize memnunluk veriyor. Ümit ediyorum ki ihracatta yakalamış olduğumuz 2020’lerdeki başarıyı böylece 2030’lara taşımış olacağız.” diye konuştu.

Saydam, Türk otomotiv endüstrisinin en büyük pazarını yüzde 60’lar düzeyinde ihracatla Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oluşturduğunu bildirdi.

Birleşik Krallık da eklendiğinde dış satımın yaklaşık yüzde 75’inin Avrupa kıtasına yapıldığını anlatan Saydam, şöyle devam etti:

“Tedarik endüstrinin AB’ye ihracatı ise yüzde 55-60’lar mertebesinde. Yüzde 40 oranında ise başka coğrafyalara ihracat yapıyoruz. Son devirde baktığımızda tedarik endüstrisinde bilhassa Kuzey Amerika ve Güney Amerika’ya ihracatımızda artış görüyoruz. Bununla birlikte bunun kalıcı olmasının tek yolunun orada depo açmak yahut orada yatırım yapmak olduğunun altını çizmek isterim. Zira bir taraftan Uzak Doğu’daki üretimin lojistikten kaynaklanan sorunlardan ötürü Türkiye’ye kayacağının keyfini sürerken öbür taraftan bu kadar uzak bir coğrafyaya kalıcı formda ihracat yapacağımızı öngörmek hakikat olmaz. Bu durum, oraya yatırım yapmamız gerektiği sonucunu doğuruyor.”

Saydam, TAYSAD’ın 500’e yakın üyesinden 63’ünün 43 ülkede 160’a yakın yatırımının bulunduğunu, bu yatırımların otomotivdeki dönüşümün ön sinyalleri olduğunu lisana getirdi.

Fikri mülkiyet hakları Türkiye’ye ilişkin olmak üzere uzak coğrafyalardaki faaliyetlerin de ihracat olarak görülmesi ve bunların artması gerektiğini kaydeden Saydam, lakin bu formda kalıcı rekabet üstünlüğü sağlanabileceğini vurguladı.

İç pazar, dış pazar ayrımı yapmak yerine dünya pazarına odaklanılmasının ehemmiyetine değinen Saydam, “Sadece bir yerdeki imkanlarla yahut ülkemizdeki fırsatlarla, imkanlarla iş yapmamalıyız. Çok daha geniş düşünmeliyiz. Bu geniş düşünme yalnızca oralara ihracat tarafında değil oralarda faaliyetle mümkün olacaktır.” sözünü kullandı.

Avrupa Parlamentosunun kararı ve çip krizi

Albert Saydam, Avrupa Parlamentosunun, AB ülkelerinde yeni akaryakıtlı ve dizel arabaların satışlarının 2035’ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeye dayanak vermesiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Tüm gelişmeler bunun bilakis işaret ederken kanun koyucular tarafından bilhassa Avrupa’da bu tarih öne çekilmeye çalışılıyor. En son Avrupa Parlamentosunda alınan bu kararın gözden geçirileceğine ve bir daha değerlendirileceğine inanıyorum. Şu anda dünya buna hazır değil. Olağan ki elektrikleşmenin bir amaç olması lazım fakat bunu dayatmalar, takviminden evvel programlamalar, son iki senede yaşadığımız olumsuz sonuçları doğuruyor. O vakit yeni araç bulamaz duruma gelebiliyoruz. Yaklaşım değişmediği sürece çip krizi daima olabilir.

Şu anda içten yanmalı motorda 1000 çip kullanılırken, elektrikli araçlarda 3 bin çip kullanılıyor. Aslında mevcut durumda çip krizi varken ve elektrikli araçlara da planlanan yatırım takvimlerinden evvel geçiş olursa o vakit bu kriz zannedersem artık kriz olmaktan çıkacak, gündemimizin yahut günlük hayatımızın bir modülü olacak. Yanlışsız adımlar atılırsa takvim kısalabilir, (çip krizi) 2022’nin sonunda bitebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir