Toplu balık ölümlerine inceleme

Giresun’un Doğankent ilçesi Çatalağaç köyünde yaşayan köy sakinleri, faaliyete başlayan Alagöz Holding’e bağlı Alagöz Maden’in maden arama çalışmaları nedeniyle yarattığı tahribattan şikayetçiydi. Halktv.com.tr’nin gündeme getirdiği haberde Giresun’un Çatalağaç köyündeki maden talanının Harşit Vadisi’ni de etkilediği ve balık ölümlerinin olduğu aktarılmıştı.

Gümüşhane’de Vauk Dağı’ndan başlayıp, Giresun’un Tirebolu ilçesinden Karadeniz’e dökülen Harşit Çayı’nda toplu balık vefatları yaşandı.

İnceleme başlatıldı

Oltanbey Mahallesi’nden geçen çayın 2 kilometrelik kısmında meyyit sazanlar kıyıya vurdu. Tedirginlik yaratan balık vefatları ile ilgili Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları, inceleme başlattı.

‘Çok fazla meyyit balık var’

Mahalle sakini Zübeyde Çakır, Harşit Çayı’nda balık vefatlarını fark ettiklerini belirterek, “Yukarı bölgeden dereye kimyasal unsurlar dökülmüş olabilir. Bu çayda balıklar tutuluyordu. Meyyit balıkların dere kenarına vurması, bizleri huzursuz ediyor. İnsanlara nasıl bir tesiri olur, bilemiyorum. Dere kenarında çok fazla meyyit balık var. Derenin pis olması da bir sebep olabilir” dedi.

‘İnsanlar da ziyan görebilir’

Harşit Çayı’nın pak olmadığını söz eden Ahmet Telli de “Su, kirli ve bu nedenle balıklar ölebiliyor. Bu durumdan beşerler da ziyan görebilir. Bu su, içme suyu olarak kullanılmıyor. Balıkların zehirlendiği bir ortamdan bizler de katiyen etkilenebiliriz. Balık vefatları, bizlere itimat vermiyor. İnşallah deva bulunur” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir