Manisalı kiraz üreticileri: Geçen sene 1 kilo kirazla 2,5 litre mazot alırken bu sene 1 litre alamıyoruz

Manisalı kiraz üreticileri, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek’e artan mazot, gübre, ilaç ve elektrik maliyetlerinden yakındı. Üreticiler, “Geçen sene mazot 7 TL iken kilosunu 20 TL’den sattığımız kirazın kilosunu bugün yeniden 20 TL’den satıyoruz lakin mazotun litresi bugün 30 TL. Geçen sene 1 kilo kiraz ile 2,5 litre mazot alırken bu sene 1 litre bile alamıyoruz” dedi.

CHP’li Zeybek, CHP Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent ve Turgutlu Belediye Lideri Çetin Akın’la birlikte Manisa Selendili’de üreticilerle bir ortaya geldi.

Geçtiğimiz yıl kilosunu 20 TL’ye sattıkları kirazı bu yıl maliyetlerin artmasına karşın yeniden 20 TL’ye sattıklarını belirten üreticiler, “Geçen sene mazot 7 TL iken kilosunu 20 TL’den sattığımız kirazın kilosunu bugün yeniden 20 TL’den satıyoruz lakin mazotun litresi bugün 30 TL. Geçen sene 1 kilo kiraz ile 2,5 litre mazot alırken bu sene 1 litre bile alamıyoruz” kelamlarıyla keder yandı.

CHP’li Zeybek, “Tarlada çalışan işçilerin yevmiyelerinin arttığı, mazotun fiyatının arttığı, ilacın arttığı, gübrenin arttığı bir ortamda bu çiftçi ne kazanacak da konutuna nasıl ekmek götürecek? Hatta ne kazanacak da önümüzdeki sene için hazırlık yapabilecek?” dedi.

“Geçen sene 150 TL olan gübre bu sene 600 TL”  

Maliyetlerin artışına dikkat çeken Zeybek, şu açıklamayı yaptı:

“Geçen sene 150 TL olan gübre bu sene 600 TL. Gübre alamadığı için üretim yapamayan kiraz üreticilerimiz var Manisa’da. Ya da eksik gübre kullanan var. Evvelden 20 torba gübre kullanan çiftçi bu sene maliyetlerin yüksekliği nedeniyle 8 torba kullanabilmiş durumda. Bu da haliyle randımanın düşmesine neden olmakta. Yalnızca mazot ve gübre özelinde düşünmemek gerekir. Geçen sene ilacın 1 litresini 70 TL’ye alan üretici bugün 180 TL’ye alıyor. Bu maliyetler sürdürülebilir değil” sözünü kullandı.

Üreticiden bölgedeki Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü hakkında da bilgiler alan Zeybek, üreticinin yalnız bırakıldığını belirtti. Zeybek, “Tarım Kredi Kooperatiflerinin liderlerinin 4-5 maaş aldığı bir Türkiye’de Manisa Selendi’deki kiraz üreticisi köylümüzün ekonomik meselelerle boğuşması normal” kelamlarıyla eleştirdi.

“CHP ve dostlarının iktidarında 4’er 5’er maaş periyodu bitecek”  

Seçime işaret eden Zeybek, şunları söyledi:  

“Hiç merak etmeyin. Erken ya da vaktinde gerçekleşecek birinci seçime kadar sabredin. CHP ve dostlarının iktidarında 4’er 5’er maaş devri bitecek, yandaşa aktarılan para muslukları kesilecek, bu ülkenin kaynakları yeniden bu ülkenin üreticisine, çiftçisine, köylüsüne, işçisine aktarılacak. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 21.maddesine de değinen Zeybek, “Türkiye, ziraî üretimin taleplere uygun olarak karşılanması, randıman artışı, piyasaların güçlenmesi, doğal kaynakların korunması ve kırsal kalkınmanın sağlanması ismine 2006’da yürürlüğe giren bir Tarım Kanunu’na sahip. Bu kanunun en değerli unsurlarından biri, Türkiye’nin ziraî dayanağa ayırması gereken bütçeyi belirleyen 21’inci husus. Bu hususta dayanağın gayrisafi ulusal hasılanın yüzde 1’inden az olamayacağı söz sözüyle şöyle yer almaktadır” dedi.

Tarım dayanaklarının 2006’dan bu yana GSYH’nin yüzde 1’ine hiçbir vakit ulaşmadığını söyleyen Zeybek, Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın her yıl yayımladığı bütçe raporlarının, Tarım Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2006 yılından bu yana, ziraî dayanağa ayrılan bütçenin GSYH’nin ortalama olarak azamî yüzde 0,5’i kadar gerçekleştiğini gösterdiğini belirtti.

İktidarın tarım siyasetlerini eleştiren Zeybek, şunları söyledi:

 “Görüldüğü üzere; Tarım Kanunu’na nazaran iktidarın üreticiye sahip çıkması gerekmektedir lakin halkın, üreticinin, köylünün, çiftçinin durumu AKP takımlarının gündeminde yoktur ve hiçbir vakit da olmamıştır. Onlar için maksat ranttır. Ne yazık ki rant olmayan yerde AKP takımlarının gözü görmemekte, kulağı duymamaktadır. Halkın sıkıntısı ile dertlenmeyen AKP iktidarının sonu yaklaşmıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir