Tartışmalı ‘ek bütçe’ Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan tarafından evvelki gün Meclis’e sunulan ek bütçe Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ek bütçe görüşmeleri düzenlendi. Cumhurbaşkanının yılbaşında 1 milyon 209 bin lira olan başlangıç ödeneği, ek bütçede yapılan artışla 1 milyon 453 bin liraya çıkacağı ‘Bütçe Kanun’ teklifine nazaran, genel bütçe kapsamındaki yönetimlerin bütçe tertiplerine 817 milyar 271 milyon 632 bin TL, özel bütçeli yönetimlerin bütçe tertiplerine 63 milyar 203 milyon 143 bin TL, toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin TL ödenek eklendiği kaydedilerek, merkezi idare kapsamındaki kamu yönetimlerinin bütçelerinde yer alan ‘Personel Giderleri’ ve ‘Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri’ tertiplerine başlangıç ödeneklerinin yüzde 40,5’i oranında, ‘Cumhurbaşkanı Ödeneği’ ekonomik kodlu tertibe başlangıç ödeneğinin yüzde 20,2’si oranında ödenek eklendiği belirtildi.

TIKLAYIN | Ek bütçeyle milletvekillerine 17 bin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşına 41 bin lira artırım geliyor

TIKLAYIN | Münasebet ‘fiyat artışları’; Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’ye yaklaşık 880,5 milyar TL’lik ek bütçe’ teklifi sundu

Genel bütçe geliri ise toplam bir trilyon 80 milyar 515 milyon 421 bin TL arttırıldığı belirtildi.

Ek bütçe hakkında

Plan ve Bütçe Komitesinde kabul edilen Ek Bütçe Teklifinde cumhurbaşkanının yılbaşında 1 milyon 209 bin lira olan başlangıç ödeneği, ek bütçede yapılan artışla 1 milyon 453 bin liraya çıkıyor. Bu ödeneğin 604,5 bin lirası birinci 6 ayda kullanıldı. İkinci altı ay için 848,5 bin lira ödenek kalmış oluyor. Böylelikle cumhurbaşkanının maaşı yılın ikinci yarısı için 100 bin liradan 141 bin liraya çıkıyor.

Cumhurbaşkanı ödeneğinde yapılan bu artıştan, eski cumhurbaşkanları, eski TBMM liderleri, eski başbakanlar ve milletvekilliğinden emekli olanlara da yararlanacak. Yasaya nazaran, eski cumhurbaşkanlarının emekli aylığı, cumhurbaşkanını aylığının yüzde 40’ı olarak belirleniyor.

Milletvekillerinin emekli maaşları da emekli cumhurbaşkanı aylığının yüzde 45’i olarak hesaplanıyor. Bu durumda, ek bütçeye nazaran artan cumhurbaşkanı ödeneği kapsamında, emekli cumhurbaşkanları 56 bin 400, emekli meclis lideri ve eski başbakanlar ise 42 bin 300 lira emekli maaşı alacak. Milletvekili emekli maaşları ise 18 bin liradan 25 bin 380 liraya çıkacak.

TIKLAYIN | CHP’den ek bütçe reaksiyonu: Enflasyonu arşa çıkaranlar, artık çıkmış ‘enflasyon sebep, tutmayan bütçe sonuç’ diyor!

TIKLAYIN | HDP’li Paylan: İstenen ek bütçede vatandaşa daha fazla vergi var

TIKLAYIN | AKP’li Yılmaz’dan ek bütçe yorumu: Artan gelirimizi topluma geri veriyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir