İmamoğlu 3 yılın hesabını verdi, Cumhurbaşkanı’nın sözleri ile seslendi…

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da geçen 3 yılını kıymetlendirdi. Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1995 yılında İBB Lideri olduğu periyotta söylediği “Merkezi hükümet İBB’ye adeta politik terör uygulamıştır” kelamlarına atıf yaparak “Bugüne nasıl da cuk oturuyor değil mi? Güya ben demişim üzere. Sayın Erdoğan, yaşattığının çok daha azını yaşadı fakat 27 yıl evvel bu cümleleri kurdu. Bugün ben ne desem az gelir az” dedi.

Türk demokrasi tarihinin dönüm noktalarından 23 Haziran 2019 seçimlerinin 3.yıl dönümünde İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde İstanbul’daki  3 yılın hesabını verdi.

“İstanbul’a hizmette 3 yıl” toplantısına CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eski genel liderler Altan Öymen, Murat Karayalçın, Hikmet Çetin, eski İBB Liderlerinden Nurettin Sözen, CHP’li yöneticiler ve milletvekilleri, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, DÜZGÜN Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu’nun da ortalarında bulunduğu isimler katıldı.

“TÜRKİYE HUKUK VE DEMOKRASİ KRİZİ YAŞIYOR”

İmamoğlu ne yazık ki, Türkiye’nin çok ağır bir ekonomik kriz yaşadığını vurgulayarak
Bu toplantıya gelmeden satın aldığımız rastgele bir eseri, bu toplantı çıkışında tıpkı fiyattan alamayabiliriz” dedi.

Türkiye’nin birebir vakitte çok ağır bir hukuk ve demokrasi krizi yaşadığına da dikkat çeken İmamoğlu “Her saat başı, adalet hissimizi yerle bir eden adaletsiz bir mahkeme kararıyla, demokrasinin kurum ve kurallarını hiçe sayan bir idari uygulamayla karşı karşıya kalıyoruz. Ülke iktisadının nasıl yönetildiği herkesi, her kurum ve kuruluşu olduğu üzere mahallî idareleri de direkt etkiliyor” diye konuştu.

“BELEDİYELERİN GELİR-GİDER İSTİKRARLARI BOZULDU”

İmamoğlu, akaryakıta, güce yapılan büyük artırımlar ve dövizdeki süratli yükseliş nedeniyle belediyelerin gelir- masraf istikrarlarının bozulduğunu belirterek “Maliyet hesaplayamıyoruz, firmalar ihalelere girmiyorlar, Öbür yandan artan yoksulluk ve işsizliğin yol açtığı toplumsal yaraları sarabilmek için belediye bütçesinden ayrılan hisseler artıyor. Yardım bütçesi 6 katına ulaşmak üzere. Belediyelerin yatırım imkânları azalıyor. Elbette, iktidarın hukuk ve demokrasiyi yok sayan tutumundan belediyeler de nasibini alıyor. Hepiniz izliyorsunuz” dedi.

ERDOĞAN’IN KELAMLARI İLE SESLENDİ: HÜKÜMET POLİTİK TERÖR UYGULUYOR

İmamoğlu ‘bakın size bir şey söyleyeyim mi?” diyerek şunları söyledi:

*Açıkça görüldüğü üzere, merkezi hükümet bize karşı adeta ‘politik terör’ uygulamıştır ve başarısız olmamızı sağlamak için ‘ellerimizi kollarımızı bağlamak’ yoluna gitmiştir.

*İstanbul’un çok büyük ve ağır problemlerini çözmenin uğraşı içinde bulunan belediye idaresine takviye olmak, hiç kuşkusuz merkezi hükümetin misyonudur.

*Bu yüzden diyoruz ki; politik mülahazalarla İstanbul’un geleceğini karartacak siyasetlerden bir an evvel vazgeçilmelidir.

İmamoğlu bu cümlelerinin akabinde “Hani ‘merkezi hükümet İBB’ye adeta politik terör uygulamıştır’ diye başlayan cümle var ya, o cümleler bugüne nasıl da cuk oturuyor değil mi? Nasıl da bugünü anlatıyor… Güya ben demişim gibi…İşte o cümlelerin sahibi ben değilim…Sizce sahibi kim? O cümleleri, 1995 yılının mayıs ayında kuran kişi bugünün cumhurbaşkanı sayın Erdoğan. Sayın Erdoğan, yaşattığının misli misli daha azını yaşadı lakin 27 yıl evvel bu cümleleri kurdu. Bugün ben ne desem az gelir az” dedi.

“HUKUK VE EDEP DIŞI UYGULAMALAR”

“İBB’ye yönelik hukuk ve edep dışı uygulamaların haddi hesabı yok” diyen İmamoğlu şöyle devam etti:

*Yaptıklarını saymaya başlasam, burada diğer şey konuşmaya vaktimiz kalmaz. Onun yerine ben, bütün bu hukuk dışı, ayrımcı ve baskıcı uygulamaları yapanlara bir soru sormak istiyorum: Bütün bu zorbalıklarınız ve ayak oyunlarınız işe yarıyor mu?

*Ne yaparsanız yapın, bizim daha uygun hizmet sunmamızı, yeni yatırımlar yapmamızı, kangren haline getirdiğiniz İstanbul’un problemlerine tahlil üretmemizi engelleyebiliyor musunuz?

*Asla. Kim hangi pürüzü çıkarmaya kalkarsa kalksın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi her zamankinden çok daha fazla ve çok daha kaliteli hizmet üretiyor. Her zamankinden çok daha fazla ve çok daha hakikat yatırım yapıyor.

*Çünkü biz kamu yatırımlarını bir avuç insanın zenginleşme aracı olarak görmüyoruz. Üç yıldır tüm harcamaları şeffaf, iştirakçi ve sadece kamu faydasını gözeterek yapıyoruz.

*Hizmet kalitemizi ve çeşitliliğini daima geliştiriyor ve bu kriz şartlarında bile yatırımlarımızı istikrarlı formda artırıyoruz.

*Yatırımlarımızla İstanbul’da adalet hissini, dayanışmayı ve kardeşliği güçlendiriyoruz.

“16.7 MİLYONLUK DESTEK”

İmamoğlu İBB’de 3 yılda yapılanları şöyle özetledi:

*23 Haziran 2019’da yüzde 11,1 olan belediyemizdeki bayan yönetici oranımızı yüzde 22’ye yükselttik.

*Yüzde 15 olan bayan çalışan oranımızı, yüzde 18’e yükseltmeyi başardık. 2021’de yüzde 277 artışla 125 bin dar gelirli birey ya da aileye nakit dayanak sağladık. 263 bin aileye Gıda-Hijyen Koli Takviyesi ulaştırdık.

*İstanbulkart ile 206 bin aileye gereksinim durumuna nazaran 100 – 250 – 400 TL ortasında değişen ölçülerde aylık dayanak verdik.

*124 bin çocuğumuza her ay 8 litre Halk Süt ulaştırdık. İstanbul Vakfı aracılığıyla 231 bin aileye kurban eti dağıttık.

*3 binden fazla aileye Yeni Doğan Dayanak Paketi ulaştırdık. Askıda Fatura kampanyamızla yüz binden fazla muhtaçlık sahibi ailenin 356 bin 300 su yahut doğal gaz faturasının ödenmesine yardım ettik.

*70 bin aileye Aile Dayanak Paketi, 47 bin aileye Anne – Bebek Paketi, 26 bin gence Öğrenci Dayanak Paketi ile toplamda 16.7 Milyon TL’lik takviye verdik. İstanbul Halk Ekmek aracılığı ile 45 binden fazla aileye ekmek dayanağı verdik.

*Öz kaynaklarımızla finanse ettiğimiz Hadımköy Ahmet İsvan Halk Ekmek Fabrikalarımızı yakında açacağız.

32 YUVA HİZMETE ALINDI, BURS VERİLDİ

*Bugüne kadar 32 Yuvamız İstanbul çocuk aktiflik merkezini bitirdik ve hizmete açtık. 30 yeni Yuvamız İstanbul Çocuk Aktiflik Merkezi’nin de temelini attık.

*Şehrimizin tarihinde bir birinci olan Yuvamız İstanbul aracılığıyla, medeniyet yarışında ülkemizi üstlere taşıyacak, yetenekli ve özgür bireyler yetiştiriyoruz.

*2021-2022 eğitim öğretim devrinde 52 bin üniversite öğrencimize eğitim takviyesi sağladık. Hani ‘CHP iptal ettirdi, burs veremiyoruz’ dediler ya.

*Çatır çatır nasıl verildiğini gösterdik, kimse de hesap sormadı. Her alanda sordular bu alanda sormadılar. Siz diğerlerini vermeyi tercih ediyorsanız diğer.

*Ve belediye tarihinde birinci kere üniversiteliler için 622 yatak kapasiteli 3 kız öğrenci yurdunu açtık. Gaziosmanpaşa erkek öğrenci yurdunu da açılışa hazır hale getirdik.

*Pandemi devrinde eğitim ve öğretimin online sisteme taşınmasıyla muhtaçlık sahibi 40 bin öğrencimize tablet dağıttık.

*Yoksulluğun derinleştiği dezavantajlı semtlerimize özel bir ilgi gösteriyoruz. Bu semtlerde, Mahalle Konutlarımız, İstanbul Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezlerimiz, Bayan Dayanışma Meskenlerimiz, Bayan Takviye Sınırımız.

*Kadın Müracaat Ünitemiz aracılığı ile bayanlar ve çocuklar başta olmak üzere yüzbinlerce insanımıza, maddi, ruhsal, toplumsal ve tüzel dayanak ve eğitim verdik.

*Özel ihtiyaçlı bireyler ve ailelerine sağladığımız kamp hizmetlerimizden on bine yakın fert ve aile yararlanıyor. Toplumsal yardımları siyasi istismar alanı olmaktan çıkardık. Partizanlığı söküp attık.

“YARDIMA DAYALI BU SİSTEM UZUN MÜHLET AYAKTA KALAMAZ”

İmamoğlu, bütün bu toplumsal takviye ve yardımları, ülke bu derece berbat yönetildiği için yapmak mecburiyetinde kaldıklarına dikkat çeken İmamoğlu şöyle konuştu:

*İnsanların yardım ve takviyeyle hayat sürdürmesine dayalı bu cins bir sistem, uzun mühlet ayakta kalamaz. Herkesi üretim sürecinin içine katmak, herkesi kendi emeği, teşebbüsü ve onuruyla geçinebilir hale getirmek zorundayız.

*İşte bu bakış açısıyla kurduğumuz İstanbul İstihdam Ofisleri’yle bugüne kadar yaklaşık 50 binden fazla İstanbullunun özel kesimde işe girmesine yardım ettik.

*Hedefimiz, beşinci yılın sonunda 200 bin şahsa istihdam yaratmaktır. Yalnızca İstanbul’da 200 bin kişinin çalışma hayatına kazandırılmasıyla sağlanacak toplumsal ve ekonomik faydayı, hiçbir toplumsal yardım bütçesiyle sağlayamazsınız.

“GENEL SEÇİM ZAFERİYLE DAHA BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATACAĞIZ”

İmamoğlu “Çok yakında, Millet İttifakı’nın ve Altılı Masa’nın genel seçim zaferiyle bütün Türkiye bu anlayışla yönetilecek ve o vakit biz de İstanbul’da çok daha büyük başarılara imza atacağız” diye konuştu.

RAYLI SİSTEM YATIRIMLARINI ANLATTI

İmamoğlu, etraf ve raylı sistem yatırımlarını anlatarak şu tabirleri kullandı:

*İşbaşı yaptığımızda plansızlık ve finansman yokluğundan iki yıl durmuş olan tüm metro sınırlarının üretimine öncelik verdik.

*Bugün dünyada birebir anda 10 metro inşaatını yönetebilen yegane kent biziz. Bizden evvelki 25 yıl boyunca 5 km’nin altında kalmış olan ortalama yıllık raylı sistem inşaatını 2.5’a katladık.

*T5 Eminönü – Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Çizgisi’nin Cibali – Alibeyköy Cep Otogarı ortası 9 km’sini işletmeye aldık. Finans yetersizliğinden durmuş olan Kirazlı – Halkalı Metro Çizgisini Eurobond ihracıyla sağladığımız 170 milyon Euro kaynakla tekrar başlattık.

*Sefaköy – Beylikdüzü – TÜYAP Metro Sınırı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankasıyla  ön protokol imzaladık. M9 İkitelli – Ataköy Metro Çizgisi’nin İkitelli – Bahariye ortasını hizmete açtık. Eminönü – Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Çizgisi için AFD’yle 93 milyon Euroluk kontrat imzaladık.

*Finans olmadığından hiç başlamamış Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt Metro Çizgisi’ne; temin ettiğimiz 220 milyon Euro kaynakla baştan başladık.

Dudullu – Bostancı Metro Sınırı’nın Depo Sahası- Kayışdağı ortasını bitirdik ve devreye alma sürecini başlattık.

“10 YILLAR GEÇİYOR ZİHNİYET DEĞİŞMİYOR”

İmamoğlu tekrar “Bakın size bir şey daha diyeyim mi?” diye seslenerek Erdoğan’ın öteki bir açıklamasını hatırlattı ve şunları kaydetti.

*Bazı ulaşım projelerimiz merkezi idarenin kararsızlığı sebebiyle uygulamaya koyulamadı. Meğer bunun projesi hazır, kredisi hazır.

*Bugün başlansa 2-3 yılda hizmete hazır hale gelebilir. Lakin merkezi idare bizim gösterdiğimiz kararlılığı gösteremiyor.

*Cumhurbaşkanına da bu mevzuyu açtığımızda hepsi kaçıyor… Siz anladınız kimin söylediğini… Tarih 1996’nın mayısı.

*İTÜ Maslak yerleşkesinde 1. Ulusal Ulaşım Sempozyumunda bu konuşmayı 26 yıl evvel yeniden sayın cumhurbaşkanı yapıyor. Tüp geçit projesi için yaptığı bu konuşma, aylardır bekletilen Beylikdüzü metrosu işine ne kadar benziyor.

*10 yıllar geçiyor ancak Türkiye’de şikayet ettiği zihniyetin misli misli fazlasını yaşamanın mahcubiyetini yaşıyorum.

*Dün, yaşadıklarından sıkıntı yananlar iktidar gücüne sahip olunca yaşadıkları zorlukların mislisini bize yaşatmakta hiç beis görmüyor. Bu sürecin neresinde adalet var neresinde kalkınma var anlayamadım. Lakin her şey çok hoş olacak.

“ŞEYTANIN AKLINA GELMEYECEKLER ŞEYLER”

İmamoğlu, sarsıntı, onarım, kültür-sanat, meydan düzenleme çalışmaları, trafik sıkıntısına karşı attıkları adımlar, tarım ve hayvancılığa verdikleri dayanaklar  hakkında da bilgi verdi.

İmamoğlu “Ama maalesef Yeni Taksi Sistemi’ni hayata geçiremedik. Sebebi malumunuz. Temel fıkrası üzere. UKOME’nin yapısı, biz seçimleri kazandıktan sonra değiştirildi ve yapıya iktidarın buyruk kulu 5 yeni üye atandı. Şeytanın aklına gelmeyecek şeyleri yapan mekanizmayı çözemiyoruz. Artık şeytanın aklına gelmeyecek şeyleri de düşünmemiz gerekiyor” dedi.

TAYFUN KAHRAMAN’I SELAMLADI

İmamoğlu, zelzele dönüşüm çalışmalarından bahsederken Seyahat davasında tutuklanan İBB yöneticisi Tayfun Kahraman’a selam göndererek “Bir an evvel hukuksuzluğun son bulmasını diliyorum. O kardeşlerimiz ismine da İstanbul hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“İSTANBUL’DA MEMNUNLUĞU BÜYÜTÜYORUZ”

İmamoğlu İBB’deki icraatlarını şu sözlerle özetledi:

*Geçmiş idarelerden çok daha fazla ve çok daha yanlışsız yatırımlar yaptık. Bir yandan bizden evvelki 25 yıl ortalamasının 2.5 katı metro inşa ederken, bir yandan da toplumsal yardım ve takviye bütçemizi 5 katına çıkarabildik.

*Bütün bunları çok kolay bir formülle başardık: Şeffaflık, sürdürülebilirlik, yenilikçilik, liyakat ve demokratik iştirakten oluşan İstanbul Modeli’yle. İstanbul’da  mutluluğu büyütüyoruz.

“İKTİDARIN ÇÖKERTTİĞİ HER ALANI AYAĞA KALDIRDIK”

İmamoğlu şöyle devam etti:

*Bizim İstanbul’da elde ettiğimiz sonuç iktidarın çökerttiği her alanı Millet İttifakı’nın tekrar ayağa kaldırabileceğinin en açık ispatıdır. İktidar yoksulluk yaratıyor.

*Biz toplumsal politikalarımızla iktidarın yarattığı yoksulluğu çözecek büyük adımlar atıyoruz. İktidar gençlerin hayallerini ve umutlarını çalıyor.

*Çocuklarının yöneticisi olduğu vakıflara yardım etmek ayıptır, bu milletin ahlakına sığmaz. Biz yurtlarımızla, eğitim desteklerimizle, istihdam ofislerimizle gençlerin önünü açıyoruz. İktidar bayanları konuta hapsedip görünmez kılıyor.

*Biz kreşlerimizle, anne kartımızla, istihdam desteklerimizle bayanların hayata katılmasına yardım ediyoruz. Bizim İstanbul’da elde ettiğimiz sonuç, iktidarın muhalefeti karaladığı her iftirayı boşa çıkarıyor.

*İktidar ‘bunlar gelirse yönetemez ve toplumsal yardımları keserler’ dedi. Biz toplumsal yardımları yaygınlaştırıp ve artırıyoruz hem de siyasi istismarı ortadan kaldırıyoruz.

*İktidar ‘bunlar belediyecilikten ve ülkeyi yönetmekten anlamaz’ dedi. Biz İstanbul’da dünya rekoru kırıyoruz birebir anda 10 hatta birden metro inşa ediyoruz.

*Biz her alana engellendik. Projelerimize onay vermedi ve finansmana erişmemizi engellediler. Biz proje geliştiriyor, bütçesini buluyor ve tek tek hayata geçiriyoruz. Kim ne derse desin… Kim hangi pürüzü önümüze çıkartırsa çıkartsın…

*Biz bu kente yatırım yapmaktan ve insanlarımızın hayat kalitesini yükseltmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

*Çünkü buna mecburuz. Zira biz Aytekin Kotil, Ahmet İsvan ve Nurettin Sözen üzere halkçı liderler geleneğinin bayrağını taşıyoruz.

“23 HAZİRAN DEMOKRASİ MUHTIRASIDIR”

İmamoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

*Çünkü bizim üzerimizde 23 Haziran seçiminin ve Millet İttifakı’nın sorumluluğu var. Zira 16 milyon vatandaş, 31 Mart’ta sandıktan çıkan iradeyi hiçe sayanlara demokrasi nedir, millet iradesi nedir, gösterdi.

*Hem de bir defa değil, bin defa değil, 805 bin sefer gösterdi. Bizce, 23 Haziran Demokrasi Zaferi, 16 milyonun bu ülkenin yöneticilerine verdiği bir demokrasi muhtırasıdır.

*‘Milletin vicdanı ve iradesi karşısında haddinizi bilin’ dedi vatandaş. Kimse artık Türkiye Cumhuriyet demokrasisine bu zulmü yapamayacak.

*Bu ülkenin sahibinin kim olduğunu gösterdi. Özgür ve eşit yurttaşlar olarak bu ülkenin sahibi olduğumuzu, bize cumhuriyet öğretti.

*Bu gerçeği kabullenmek istemeyenler, kendilerini herkesin üstünde görenler için yolun sonuna geldik.

*Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yanlışsız giderken, önümüzü, cumhuriyetin temel pahaları üzerinde yükselen bir büyük uzlaşmanın ışığı aydınlatıyor.

*Tüm CHP’lilerin iradesinin Millet İttifakı ve Altılı Masa’daki temsilcisi ve sözcüsü olan Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’de değişim isteyen farklı bölümlerin birleştirilmesine liderlik ediyor.

*Millet İttifakı ve Altılı Masa; bu ülkede adalet, eşitlik, huzur, refah ve değişim isteyen herkesin umududur.

*Millet İttifakı’nın iktidarında İstanbul’un meselelerini çok daha süratli ve çok daha kolay çözeceğiz.

*İstanbul’da hayatın kalitesini çok daha ileri seviyelere taşıyacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 3 yılda çok büyük başarılara imza attık ancak daha yapacağımız o kadar çok şey var ki…

*Daha güzellerini yapabilirdik, tüm engellemeye karşın başardık.  Onun için şöyle diyorum: Siz, bizi bir de Millet İttifakı iktidarında görün. Uyumlu bir hükümet ve mahallî idare alakasıyla, İstanbul’da neler yapılabiliyormuş, bir de o vakit görün. Çok değil. Seneye bu zamanlar….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir