Tarifsiz acı: 23 yılda 22 bebeğini kaybetti!

Imtiaz Fazil 24 defa gebe kaldı lakin sırf iki çocuğu var.

İlk sefer 1999 yılında gebe kalan Fazil, 23 yılda 17 düşük yaptı ve beş bebeği ise birinci doğum günlerinden evvel hayatını kaybetti. Sebebi, az görülen bir genetik bozukluk.

BBC North West Tonight’ta konuşan 49 yaşındaki bayan İngiltere’nin Manchester kentinde yaşıyor.

Fazil bu bahisle ilgili sözleri bir ortaya getirmenin sıkıntı olduğunu söylüyor. Lakin bu tip birtakım toplumlarda tabuya dönüşen hususları konuşarak bebek kayıplarının bir kara leke olarak görülmesinin önüne geçmek istediğini ekliyor.

“Ailem bu hususta çok fazla konuşmuyor, bunları hatırlatmanın beni üzebileceğini düşünüyorlar” diyen Fazil, “Bu çok acı bir şey; bu nedenle kimse konuşmaya yanaşmıyor. Kendilerine saklıyorlar” diyor ve ekliyor:

“Kimse benim düzgün olup olmadığımı ya da bebeklerimi düşünüp düşünmediğimi bile sormadı. Çocuklarımı düşünmediğim bir gün bile olmadı.”

Sarina Kaur Dosanjh ve eşi Vik de bebek kayıpları hakkındaki sessizliğin bozulmasını istiyor.

Birmingham yakınlarındaki Walsall kasabasında yaşayan 29 yaşındaki çift Himmat Collective isimli, Güney Asyalı bayan ve erkeklerin bu mevzudaki tecrübelerini konuşabilecekleri bir yardım derneğini kurdu.

İki yılda iki kere düşük yapan Sarina Kaur Dosanjh, bunun, hakkında kolay kolay konuşulabilecek bir husus olmadığını söylüyor:

“Bunun gizli olduğunu düşünüyorum. Halının altına süpürülüyor. Bu kırmamız gereken hususlardan biri.”

Vik, bebeklerini kaybetmeleriyle ilgili konuştuğunda farklı yansılar aldığını anlatıyor.

Bazı erkeklerin ona travmasını atlatma konusunda yardım ettiğini kimilerinin ise bunun, hakkında konuşabileceği bir mevzu olmadığını söylediğini belirtiyor.

Ancak bahsin yükünün, paylaşarak azaltılabileceğini düşündüğünü ekliyor.

Sarina ise “Bizim toplumumuzdaki insanların; düşük, meyyit doğum ya da öbür formda bebek kaybedildiyse bunun utanılacak bir husus olmadığını bilmesi gerekiyor” diyor:

“Bunun beşerler tarafından olağan görümesini ve üzerine konuşulabilmesini umuyorum.”

Bu Fazil’ın da umudu. O da benzeri şeyler yaşayan insanlara yardım etmek, birtakım tavsiyeler vermek istiyor:

“İçinizde tutmayın” diyor, “Eğer tutarsanız, üstesinden gelemezsiniz. Açılmalı ve bu durumlar hakkında konuşmalısınız, yoksa sizi parçalar”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir