‘İHA VE SİHA’LARIN UÇMASINI İSTEMİYORLAR’

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Karamanoğlu Mehmet Beyefendi Üniversitesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Kıbrıs Türkünün adada varoluş mücadelesi’ bahisli konferansa katıldı. Tatar, yaptığı siyaseti eleştirenlerin olduğunu belirterek, şunları söyledi

“Şimdi günlük siyasete baktığımızda Kıbrıs’ta ne yaptık Ne başardık Bizi çok küçümseyenler var, bizleri başarısız görenler var. Geniş pencereden baktığımızda, ulusal persfektiften baktığımızda, son asırda yaşananları, nereden nerelere gelmeyi başardığımızı, hakikat hareketlerle Kıbrıs’ın kuzeyde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bir Türk yurdu olarak tekrar tekrar tarih sahnesine çıkmasıyla, burada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak, bilhassa şimdilerde Doğu Akdeniz’in yükselen yıldızı ve statüsü, hidrokarbonlar ve jeopolitik, jeostratejik hem mavi vatanda hem tıpkı vakitte göklerde hava alanında. Geçenlerde bana bir teklif getirdiler. Ercan Memleketler arası Havalimanı’nı, Birlemiş Milletlere (BM) idaresine ve kontrolüne devredersek direkt uçuşlar başlayabilirmiş. Oradaki tuzak, bunun detaylarını Türk Dışişleri Bakanıyla da konuştum, Ercan Havalimanı’nı KKTC’nin etkinliğinden çıkartmak ve Avrupa’nın onayıyla uçakların o bölgede uçmasına yer hazırlamak. Yani bu bir tuzak. Zira Ankara’ya diyor ki ‘Sen oralarda uçamayacaksın. Senin İHA ve SİHA’ların oralarda, bizim Geçitkale hava meydanından üst çıkıp bölgeyi denetleyemeyecek. Yani bizim egemenliğimizden yavaş yavaş çıkacak.”

Türkiye’nin Kıbrıs’tan çekilmesinin istendiğini belirten Tatar, “Biz artık Kıbrıs’ta bu kadar uğraştan sonra federal temelli bir mutabakat için çok uğraşlar verdik. Bir Annan Planı geçirdik ve yeterli niyetimizi ortaya koyduk lakin karşı tarafın oynadıkları oyun; Kıbrıs’ın federal bir cumhuriyet, Avrupa Birliği içinde üniter bir yapı ve oralarda Türkleri bir azınlık, Türkiye, Avrupa Birliği’nde olmadığı için Türkiye’nin Kıbrıs’tan çekilmesi. 1974’te sizlerin gitmesi ile oraya çıkan Türk askerlerinin tekrar Kıbrıs’tan çekilmesi ve ondan sonra başımıza gelecekleri siz kestirim edin. Herhalde o kadar saf değiliz. Onun için benim siyasetim egemenliktir, benim siyasetim devlettir, benim siyasetim sizlerle olan gönül ve baht birliğimizdir. Münasebetiyle aramızdaki kopmaz ve ayrılmaz bağların, hiçbir güç tarafından kopartamayacağına yönelik bir siyasettir. ve o siyaset ulusal bir siyasettir diye konuştu.

Tatar, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesindeki konferansın akabinde Yunus Emre Camii ve Türbesi ile Hazreti Mevlana’nın annesi ve kardeşlerinin türbesi bulunan Aktekke mescidini ziyaret etti. Tatar, daha sonra kentten ayrıldı. (DHA)

Demirören Haber Ajansı / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir