Suudi Arabistan’dan Beklenen Döviz Girişi Rusya’dan mı Olacak? Swap Anlaşması İçin Şakkanadak Batırel İddiası!

Necmettin Batırel, yıllardır Prof. Dr. Özgür Demirtaş ile yaşadığı ‘şaaak 10 milyon dolar’ satışı ve ‘şakkadanak’ doların düşmesi teorileri tartışması ile tanınan bir köşe muharriri. Periyot devir öngörüleri ve bu öngörülerin gerçekleşmemesi ile de gündeme gelirken, bugün yeni bir öngörüsünü açıkladı. Son günlerde Rusya’dan Akkuyu Nükleer Santrali için gelen döviz tartışması yaşanırken, dolar/TL’deki seyrin de buna bağlandığını biliyoruz. Bakalım CDS’lerdeki gerileme, rezervlerdeki artış ile Rusya konusu nasıl ele alınmış.

Batırel’in yeni savı Rusya’dan 50 milyar dolar geleceği istikametinde oldu!

Necmettin Batırel, Türkiye Gazetesi’ndeki köşesinde, ‘Düşmanı ağlat ki vatan kazansın!’ başlıklı yazısında, son günlerde Rusya’dan giriş yapılan ve tartışmaların odağında olan döviz girişi için şunları yazdı:

Merkez Bankası Rusya’ya ruble ile doğalgaz ödemesini gerçekleştirecek. Ruble de Türk Lirası da konvertibl (serbestçe dövize çevrilebilir) paralar hüviyetinde oldukları için sorun yaşanmayacak. Türkiye ve Rusya merkez bankaları ortasında en az 50 milyar dolarlık swap muahedesi imzalanarak, ruble-TL ticareti garanti altına alınacak.

Ancak argüman sahibi Batırel olunca ister istemez eski yazılara da bakmak gerekiyor.

21 Haziran 2022 tarihli ‘Türkiye 2023’te yine doğacak’ başlıklı yazıda da Batırel, ‘Yarın Ankara’ya gelecek olan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile en az 10 milyar dolarlık SWAP mutabakatı imzalanacak’ demişti. Hükümete yakınlığı ile tanınan Sabah müellifi Dilek Güngör de bu iddiayı desteklemişti. Lakin bu türlü bir muahede haberi şimdi gelmedi.

Türkiye’nin rezervlerindeki artış ve CDS primlerindeki gevşeme de bu bağlamda soru işaretleri oluşturmaya devam ediyor ?

twitter.com

Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, CDS’lerde gerileme ve rezervlerdeki artış için kısa bir açıklamada bulunuyor.

pbs.twimg.com

CDS’lerdeki gerilemenin ki bu güzelleşme göstergesi oluyor; farklı nedenleri olmakla birlikte en değerli nedeni rezervlerdeki artış olarak görülüyor.

twitter.com

Bu da nereden para geldi sorusunu havada bırakıyor?

pbs.twimg.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir