Papa, Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Papa, İtalyan La Stampa gazetesinde yayımlanan birtakım Katolik yayın kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı söyleşide, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı savaşa ait açıklamalarda bulundu.

Katoliklerin manevî başkanı, savaştan evvel “az konuşan” ve “bilge” olarak tanımladığı bir devlet lideriyle görüşmesini anlatarak, şu sözleri kullandı:

“Bu kişi, bana NATO’nun hareket biçimi nedeniyle telaşlı olduğunu söyledi. Nedenini sordum. O da (Çünkü Rusya’nın kapısında havlıyorlar. Rusların emperyal güç olduğunu ve hiçbir yabancı gücün kendisine yaklaşmasına müsaade vermediğini anlamıyorlar. Bu durum savaşa yol açabilir) demişti. Onun görüşüydü. 24 Şubat’ta savaş başladı. O, devlet lideri olup bitenlere dair işaretleri okumasını bildi.”

“Gösterdikleri vahşet ve gaddarlıktır”

Papa, şunları kaydetti:

“Gördüğümüz şey, Rusların kullandığı çoklukla paralı askerlerin, bu savaşı yürütürken gösterdikleri vahşet ve gaddarlıktır. Ruslar aslında Çeçenleri, Suriyelileri ve paralı askerleri ileri sürmeyi tercih ediyor. Lakin tehlike şu ki, yalnızca bu savaşın vahim halini görüyoruz ve tahminen de bir biçimde kışkırtılan ya da önlenmeyen, bu savaşın gerisindeki tüm o dramı görmüyoruz. Burada ayrıyeten silah satışı ve bunları test etme çıkarını da gözlemliyorum. Bu çok üzücü fakat işin ardında olan tam olarak budur. Bu noktada birisi bana şunu söyleyebilir mi; ‘Ama siz Putin’den yanasınız.’ Hayır, değilim. Bu türlü bir şeyi söylemek çok kolay ve yanlış olur.”

Rus birliklerin gaddarlıklarını görmelerine rağmen problemleri çözmek için çalışmayı unutmadıklarını belirten Papa Franciscus, “Ruslar, bir hafta içinde her şeyin biteceğini düşünüyorlardı ancak yanlış hesapladılar. Karşılarında mert ve hayatta kalma uğraşı veren ve gayret geçmişi olan bir halk buldular.” yorumunu yaptı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir