Süleyman Soylu’dan CHP liderine yönelik sert sözler: Sivil itaatsizlik istiyor, bin tane Kılıçdaroğlu gelse başaramaz

Özel Kesim Öğretmenleri Sendikası, kuruluşunun birinci yılında dün taban fiyatın altına düşen fiyatlara, mukavele dayatmasına ve uzun mesailere karşı Ankara’da toplantı yaptı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen öğretmenler, TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’nde bir ortaya geldi. Toplantının akabinde MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlere polis, 30 Ağustos Zafer Bayramı yürüyüşü nedeniyle müsaade vermedi. Öğretmenlerin ısrarı sonrası olaylar çıktı, 9 öğretmen gözaltına alındı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN GÖZALTILARA TEPKİ

CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, özel kesim öğretmenlerinin gözaltına alındığı bir ana ilişkin bir görüntü paylaşarak olaya reaksiyon gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Öğretmenlere gaz mı sıktınız, o denli mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, o denli mi? Öğretmenlere… ‘Al bunu diyen’ o kişi, beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz!” sözlerini kullandı.

“BİN KILIÇDAROĞLU GELSE BAŞARAMAZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bugün Kılıçdaroğlu’nun kelamlarına ve çıkan olaylara ait bir soruyu yanıtladı. Soylu, “Sivil itaatsizlik oluşturmak isteniyor. Güya 2023’te cumhurbaşkanlığı seçimi değil de öbür bir şey var. Bir tasa var içimde. Bunu tüm milletimle buradan paylaşmak istiyorum. Bu eforun nedenini anlamış değilim. Toplumu kaosa sürüklemeye yönelik bir adım var burada. Yüz bin Kılıçdaroğlu gelse başaramaz bunu. Daima tahrik etmeye çalıştılar lakin başaramadılar, başaramayacaklar. Dün gözaltına alınan kişi kamuda öğretmen değil. Bu kişi elinde HDP’nin amblemi ve malum işaretleriyle daima toplumu terörize etmeye çalışan birisi.” dedi.

“ÖZER İADESİ, MAHKEMEYE ÇIKACAĞI TARİHE BAĞLI”

Soylu, Thodex vurguncusu Fatih Özer’in Arnavutluk’ta yakalanmasına ilişkinse şunları söyledi: “Emniyet, Adalet Bakanlığı ile temas kurdu. Arnavut emniyetiyle temas kurdu. Sayın Cumhurbaşkanımıza da mevzuyu dün merasimler esnasında arz ettik. 2 arkadaşımız Arnavutluk’talar. Sabah gideceklerdi. Belgelerle hem de iade süreçleri ile ilgili. İade süreçleri biraz sürer, orada mahkemeye çıkmak zorunda. Deport edilebilir. Oradaki mahkemeye çıkacak ve mahkeme iade etmiş olacak. İade süreci oradaki mahkemenin hangi tarihte olacağına, birinci mi ikinci mahkemede mi vereceği karara bağlı. Şu ana kadar Arnavut makamları bize çok yardım eden hal sergilediler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir