SpaceX’in roketi test sırasında patladı

SpaceX tarafından yeni kuşak Starship uzay aracı için geliştirilen bir güçlendirici roket, Teksas’ta bir yer testi ateşlenmesi sırasında patladı ve alev aldı.

Elon Musk’ın roket şirketi SpaceX tarafından Starship uzay aracı için geliştirilen güçlendirici roket, pazartesi günü Teksas’ta bir yer testi bulunuyordu. Roket ateşlenmesi sırasında alevler içinde patladı. Bu patlama, Musk’ın bu yıl Starship’i yörüngeye fırlatma amacında mümkün bir gerilemeye neden oldu.

Patlama anı NASA Spaceflight’ın canlı yayına yansıdı.

Super Heavy Booster 7 prototipinin akşamın erken saatlerinde patlamasının akabinde Elon Musk, Twitter’dan cevap verdi:

“Evet, aslında uygun değil. Takım hasarı değerlendiriyor”

Ayrıca Musk, patlamanın motor dönüş testine has olduğunu belirtti.

Starship programı, kargo ve insanların aya, Mars’a ve ötesine gezegenler ortası seyahati için araçlar geliştirmeyi amaçlıyor. SpaceX, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) takviyesiyle geliştirilen Starship’i birinci sefer yörüngeye fırlatmayı deneyecek. Ulusal Akademiler Uzay Çalışmaları Şurasının toplantısına çevrim içi katılan Elon Musk, Ay’a dönüş projesi kapsamında geliştirilen Starship’in uçuş hazırlıklarıyla ilgili, “Aralık’ta test çalışmalarını hızlandıracağız. Birinci uçuşla ilgili risk çok fazla, bu yüzden muvaffakiyet mümkünlüğünün çok yüksek olduğunu söyleyemem” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir