Son dakika… Kral 3.Charles’tan ilk açıklama: Size söz veriyorum anayasal ilkeleri koruyacağım

İngiltere Hükümdarı 3. Charles’ın açıklaması şöyle:

Bireysel yasımızın çektiğimiz acının haricinde Kraliçe’nin devlet lideri olduğu tüm ülkelerde önemli minnet var. Annem bu periyotta birçok ulusun halkına hizmet etti.

Kararlılığı bir hükümdar olarak asla sarsılmadı. İlerleme, değişim, kutlama vakitlerinde tıpkı kaldı. Hizmet ettiği hayatı boyuncu her vakit geleneğe sadık kalarak korkusuz gelişimi karşılama özelliğiyle birlikte kendisinin gösterdiği hürmet ve ilham, onun hükümdarlığının sembolü haline geldi.

“HİZMETLE GEÇEN HAYATINI ONURLANDIRMAK İSTİYORUM”

Annemin anısını anmak istiyorum buradan. Hizmetle geçen hayatını onurlandırmak istiyorum.

Kraliçe tahta çıktığı vakit Britanya ve dünya yokluk içindeydi. Hala eski periyotların kurallarıyla yaşıyordu. Son 70 yılda toplumumuzun birçok inanç ve toplumda yer aldığını gördük. Buradaki tüm zorluklara karşın ulusumuz ve milletler ailemiz, onlar da refah içinde gelişti, çiçek açtı. Kıymetlerimiz birebir kaldı, kalmalı.

“ANAYASAL PRENSİPLERİ KORUYACAĞIM”

Kraliçe nasıl muazzam bir kararlılıkla yaptıysa, ben de buradan size kelam veriyorum. Anayasal unsurları koruyacağım, Birleşik Krallıklarda ya da dünyada nerede yaşıyorsanız yaşayan, hangi size sadakatle, hürmetle, hizmet edeceğim. Tıpkı hayatımda olduğu üzere. Natürel ki hayatım değişecek, sorumluluklar alıyorum.

Eşim Camila’nın dayanağına güveniyorum. Bugün kendisini Galler prensi ilan ediyorum. Bu ülkenin unvanını ben taşıma talihi elde ettim. Onun yanında Kathren’la birlikte yeni prensimiz ulusal görüşmelerde umut ışığı olmayı sürdürecek. Burada Harry ve Magen’a olan sevgimi hitap etmek istiyorum. Onlar da denizin öbür tarafında hayatlarını sürdürüyor.

“SİZE EN İÇTEN TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM”

Sevgili annemin naaşını toprağa vereceğiz. Tüm ailem ismine size en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Bunlar asla tabir edemeyeceğim kadar pahalı benim için. Sevgili anneme şunu söylemek istiyorum. Babamın yanına giderken yalnızca şunu söylemek istiyorum. Çok teşekkürler, sevgin, sadakatin için. Hakkını vererek bütün yıllar boyunca hizmet ettin. Umarım melekler seni uykuna yatırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir