Şeker Hastalığı Olanlar Dikkat! Diyabetiniz İçin Tüketebileceğiniz En Etkili 10 Gıda

Şeker hastalığınız varsa, en güzel halde hissetmek ve kan şekerinizi denetim altında tutmak için nasıl yemek yiyeceğinizi bulmak sıkıntı olabilir. Fakat tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda diyabetik beslenme dostu yiyecek var.  Şeker hastaları için bu besinler, kan şekerinizi denetim etmenize ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek besin dolu güç merkezleridir. Beslenmenize eklemeniz gereken yiyecekleri sizin için sıraladık.

Kaynak: https://www.eatingwell.com/article/28…

1. Tarçın

Bu kokulu baharatın kolesterolü düşürdüğü ve kan şekerini daha stabil tuttuğu gösterilmiştir. Günde yalnızca 1/4 çay kaşığı tarçın, Diabetes Deva mecmuasında yayınlanan bir çalışmada açlık kan şekeri ve kolesterol düzeylerini güzelleştirdiğini gösterdi. Tarçınınızı smoothie, yoğurt, yulaf ezmesi yahut kahvenize serperek tüketebilirsiniz. Ayrıyeten tarçın, şeker yahut tuz eklemeden yemeğinize lezzet katar.

2. Ceviz

Özellikle cevizlerin kalp hastalıklarıyla savaşmaya yardımcı olduğu ve yüksek oranda çoklu doymamış yağları sayesinde kan şekeri düzeylerini artırabildiği gösterilmiştir. Bu sağlıklı yağların diyabet ve kalp hastalığı üzere durumların ilerlemesini önlemeye ve yavaşlatmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Badem, Antep fıstığı ve fındıklar da bu yararlı yağları içerir.

3. Yulaf ezmesi

Yulaf üzere kepekli tahıllar kan şekeriniz için epeyce düzgündür ve aslında insülin hassaslığını artırmaya yardımcı olabilir. Yulaf, yulafın sıvı içinde birikmesine neden olan çözünür lifler olan beta-glukanlar biçiminde lif içerir. Çözünür lif, yediğiniz başka besinlerden karbonhidratların parçalanmasını ve emilimini yavaşlatarak kan şekerini düzenler. Çalışmalar ayrıyeten yulafın kan basıncını, kolesterolü ve açlık insülin düzeylerini düzgünleştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

4. Süt ürünleri

Sağlıklı kemikler için kalsiyum ve D vitamini sağlamanın yanı sıra, süt eserleri uzun müddet tok kalmak için harika bir protein kaynağıdır. Süt, peynir ve yoğurdun kan şekeri düzeylerini dengelemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir ve bu süt eserlerinin bol ölçüde tüketilmesi diyabet gelişme riskini azaltabilir.

5. Fasulye

Fasulye, kendinizi tok hissetmenizi sağlamak için lif ve protein ile yüklüdür. Ayrıyeten yarım fincan porsiyon başına yaklaşık 20 gram karbonhidrat içeren bir karbonhidrat kaynağıdır. Kanada’da yapılan bir çalışma, her gün beslenmelerine bir fincan yahut daha fazla fasulye ekleyen bireylerin kan şekerini daha güzel denetim ettiklerini ve kan basıncını düşürdüklerini gösterdi. Fasulye ucuz ve inanılmaz derecede çok taraflıdır. Sebzeli salatalara ve çorbalara siyah, pinto, garbanzo yahut cannellini fasulyesi üzere farklı çeşitler ekleyebilirsiniz.

6. Brokoli

Brokoli, lahana, karnabahar ve Brüksel lahanası üzere öbür turpgiller sülforafan ismi verilen bir bileşik içerir. Bu anti-enflamatuar bileşik kan şekerini denetim etmeye yardımcı olur ve kan damarlarını diyabetle bağlantılı hasarlardan korur. Brokoli yalnızca düşük kalorili ve karbonhidratlı değildir birebir vakitte C vitamini ve demir de dahil olmak üzere birçok besin hususu içerir. Tabağınızın yarısını sizin için düzgün olan bu yeşil zerzevatla doldurmakta özgürsünüz.

7. Kinoa

Bu protein bakımından güçlü tam tahıl, beyaz makarna yahut beyaz pirinç için harika bir alternatiftir. 1/2 Fincan pişmiş kinoa porsiyonu başına 3 gram lif ve 4 gram protein içerir. Quinoa uzun mühlet tok fiyat ve yüksek kan şekerine uygun gelir. Quinoa ayrıyeten bir protein kaynağıdır, zira bitki bazlı protein kaynakları için az görülen kas oluşturmak için gereken dokuz temel amino asidi içerir.

8. Ispanak

Ispanak, bedeninizin kanınızdaki şekerleri emmek ve kan şekerini daha verimli yönetmek için insülin kullanmasına yardımcı olan en düzgün magnezyum kaynaklarından biridir. Ayrıyeten, öbür değerli besinlerin yanı sıra K vitamini ve folat bakımından da yüksektir

9. Zeytin yağı

Bu Akdeniz yağı, çoğunlukla yüksek tekli doymamış yağ asidi yahut MUFA içeriği nedeniyle diyabetin idaresi kelam konusu olduğunda çok tesirli olabiliyor. Kimi çalışmalar, Mufa’larda yüksek bir diyetin insülin direncini düşürerek kan şekerini denetim altında tutmaya yardımcı olduğunu ve hücrelerin bedeninizin insülinine daha düzgün karşılık vermesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

10. Somon

Somon yalnızca protein bakımından yüksek değil, birebir vakitte kan basıncını düşürerek ve kolesterol düzeylerini güzelleştirerek kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri bakımından da zengindir. Ton balığı, uskumru ve sardalya üzere omega-3 yağ asitleri içeren öteki yağlı balık tipleri de, bilhassa diyabetli bireyler için kıymetli olan ve birebir vakitte kardiyovasküler hastalık için daha büyük risk altında olan bu kollayıcı tesirleri sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir