Bir devir kapandı: Doblo’nun yeni modeli İspanya’da üretilecek

Tofaş’ın 2000’li yılların başında üretime aldığı hafif ticari araç Doblo, şirketin ihracat yüklü bir üreticiye dönmesine katkıda bulunmuştu. Doblo’nun üretiminin bu yıl sonunda sona ermesi planlanırken, yeni modelin Tofaş tarafından üretilip üretilmeyeceği Stellantis tarafından değerlendiriliyordu.

Stellantis tarafından dün yapılan açıklamaya nazaran hem elektrik hem de akaryakıt motorlu tahrik sistemine sahip olacak yeni Doblo, şirketin İspanya’daki Vigo fabrikasında üretilecek.

Tofaş tarafından dün akşam yapılan açıklamada Doblo’nun üretiminin 2023 sonuna kadar uzatılması ve Doblo’nun yerini alacak eserler için değerlendirmelerin devam ettiği belirtildi.

Ancak Tofaş’ın açıklamasına nazaran Doblo’nun üretimi uzatılsa bile ihraç pazarları ortasında Tofaş’ın ana ihracat pazarı Avrupa ülkeleri yer almayacak. Doblo’nun üretimi iç pazar ve Ortadoğu, Afrika ve Kuzey Amerika pazarı için devam edecek.

Doblo geçen yıl sonu prestijiyle 77,520 adet ile Tofaş’ın üretiminin üçte birini oluşturuyordu. Tofaş Doblo’nun yanı sıra binek model Egea ve daha ufak bir hafif ticari araç platformu olan MCV’yi üretiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir