‘Rus genel müdür Erdoğan’ı kızdırdı’ iddiası: Ortalık buz kesti…

Habertürk gazetesi muharriri Fatih Altaylı, Akkuyu Nükleer Santrali’nde Türk ve Rus şirketler ortasında yaşanan uyuşmazlıkla ilgili yazısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sırasında bir tansiyon yaşandığını tez etti.

Akkuyu Nükleer Santrali’nde işletmeci Rosatom’un iştiraki Akkuyu Nükleer, santralin şu ana kadarki müteahhitlik işlerini yürüten IC İçtaş İnşaat’ın ortak olduğu şirketin kontratını bir müddet evvel feshederek, müteahhitlik işlerini büsbütün Rus ortaklardan oluşan bir şirkete devretmişti.

Rus tarafının, “iş güvenliğinin sağlanmaması”, “gecikme” ve “usulsüzlük” münasebetleriyle fesih ihtarnamesi gönderdiği ortaya çıkmıştı.

Fesih kararı, Rusya’nın Akkuyu Nükleer Santrali yatırımı için Türkiye’ye üç haftada 15 milyar dolar göndereceğine dair haberlerin akabinde gelmiş, İçtaş ise bu kararın “Türk şirketlerinin varlığını azaltmak için kasıtlı olarak yapıldığını” tez etmişti.

‘ERDOĞAN TALİMAT VERDİ’ İDDİASI

Yazısında “İC yetkilisinin bana aktardığı kadarı ile bu bahis Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çözülecekti. Ve hakikaten Erdoğan’ın apar topar ziyaret ettiği santral inşaatından ayrılmasından sonra İC’den bana iletilen bilgiye nazaran Cumhurbaşkanı Türk şirketin yine devreye sokulması talimatı vermişti” diyen Altaylı, şunları kaydetti:

“İC’nin bu savını Rosatom’a yakın kaynaklardan soruşturdum. Durum tam da bu değil. Türk Cumhurbaşkanı Akkuyu inşaat alanını ziyaretinde, Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva ile kendisine eşlik etmiş.

‘KAYBEDECEK BİR HAFTAM BİLE YOK’ DEDİ

Gezi sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan İC ile olan uyuşmazlığı kastederek, Rus Genel Müdür Zoteeva’ya ‘Bu işi 1 hafta içinde çözün ve İçtaş yine işe dahil olsun’ demiş.

Ancak Zoteeva ‘İC ile olan sıkıntımızın 1 hafta içinde çözülmesi mümkün olmadığı üzere, benim kaybedecek 1 haftam bile yok’ cevabını vermiş.

‘BULUNDUĞUNUZ ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI’YLA KONUŞTUĞUNUZU UNUTMAYIN’

Bu cevap üzerine ortam buz kesmiş ve Erdoğan sonlanarak ‘Bulunduğunuz ülkenin Cumhurbaşkanı ile konuştuğunuzu unutmayın’ diyerek konuşmayı noktalamış.

Akkuyu’dan ayrılırken de ‘İC işe dönsün. Bunu sağlayın’ demiş. Lakin şu ana kadar bir gelişme yok ve İC inşaat alanındaki ekipmanları Ruslara kullandırmıyor.

Yine de bu işin Türk-Rus alakalarına ziyan vermemesi için, problemin iki şirket ortasında çözülmesi istikametinde bir talimat verildiğini öğrendim. (…)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir