Pitbull saldırısıyla gündem olan 4 yaşındaki Asya’nın şiddete uğradığı görüntüler ortaya çıktı; aileden açıklama geldi: Oyun oynuyorduk

Gaziantep’te 22 Aralık 2021 tarihinde pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısına uğrayan Asya A.’nın ailesi, kızları Asya’ya yönelik istismar ve şiddet uyguladıkları savıyla, Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği’ne (UCİM) ihbar edildi. İhbarı yapan kişi, aile hakkında cürüm duyurusunda bulundu. İhbara kelam konusu olan imgelerde, anne Zeynep A.’nın, kızı Asya A.’nın boynuna tasma takarak köpek taklidi yaptırdığı ve küfür ettiği manzaralar yer aldı. Asya’nın ailesi ve UCİM avukatı Mine Rana Kahraman bahisle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Beştepe Mahallesi’nde, 22 Aralık 2021’de pitbul cinsi 2 köpeğin saldırısına uğrayan 4 yaşındaki Asya A., ağır yaralanmıştı. Ateş, 37 günlük tedavisinin akabinde taburcu edilmiş ve olayla ilgili gözaltına alınan 6 şahıstan 4’ü tutuklanmıştı. Olayın üzerinden yaklaşık 7 ay geçmesinin akabinde Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Uğraş Derneği’ne (UCIM) ihbar geldi. Aile ile bir müddet tıpkı sitede oturduğunu söyleyen kişi, Asya A.’nın ailesi tarafından şiddet ve istismara uğradığına şahit olduğunu söyledi.

Şiddet manzaraları ortaya çıktı; “Bundan sonra seni bu odaya koyacağım, kapıyı üstüne kilitleyeceğim”

UCIM yetkilileri, çocuğun üstün faydasını göz önüne alarak ihbarı kıymetlendirdi. Kişi tarafından gönderilen görüntülerde anne Zeynep A.’nın kızı Asya A.’ya şunları söylediği görülüyor:

“Emel kim ki sen Emel’in peşine düşüp gidiyorsun? Anan mı yok baban mı yok? Emel’in peşine o kadar erkeğin için s… aramaya mı gittin? Git bundan sonra Emel ile yaşa. Anladın mı?”

Zeynep A.’nın, ısrarla “anladın mı?” diye sorması üzerine Asya A.’nın, “anlamadım anne” diyerek karşılık verdiği, Anne A.’nın ise yanıtın akabinde, evvel duvara sonra da Asya’ya vurarak, “ha bu duvara konuştum ha sana, ne anlayacaksın ki?” dediği görüldü.

Bir öbür imgede, annenin, “Beni dinle. Bundan sonra telefon yasak, park, çocuk yüzü görmek yasak. Bundan sonra seni bu odaya koyacağım, kapıyı üstüne kilitleyeceğim, önüne de it üzere yemeği koyacağım orada yiyeceksin. Emel kaç günlük tanıdığında peşine düşüp gidiyorsun? Bakma gözüme s… git” sözleri yer alıyor.

Pitbull saldırısından evvel çekildiği belirlenen manzaralarda, Asya A.’nın boynuna köpek tasması bağladığı ve Asya’ya top fırlatıp, “Yakala, aferin oğluma. Uygun bir eğitim biliyorum. Havla, lisanını çıkart” diyerek köpek taklidi yaptırdığı görüldü.

Aile konuştu: Oyun oynuyorduk

Cumhuriyet’ten Rabia Azra Sözcü’nün haberine nazaran, imgelerin akabinde ulaşılan aile şunları söyledi:

“Asıl ismi Asiye değil aslında Asya. Asya Youtube’da görüntüler izleyip oradan gördüklerini bize yaptırıyordu. Biz de oyun oynuyorduk. İmajlarda artta oyuncakların olduğunu da görmüşsünüzdür. Ben onu ne zorluklarla dünyaya getirdim. Asla bir şiddet kelam konusu değil. Ben bir anneyim, kızarım da bağırırım da… Tanımadığı insanların peşinden gittiği için uyarmak cürüm mu?”

Baba Hüseyin A., “Bu imgeleri evvelden paklık vazifelisi olarak çalıştığımız sitenin sekreteri olan S.B. isimli kişi yaydı. Ataktan sonra 5 buçuk ay cezaevinde kalmıştı. İki üç gün evvel bizimle anlaşmak istediler anlaşmayınca da imgeleri yaymışlar. Gaziantep Valiliği’ne durumu bildirdik. Bizim bir endişemiz yok. Zeynep makus bir anne olsa o gün canı değerine Pitbull’un ağzından Asya’yı alır mıydı? Madem şiddet gördüğünü söylüyorlar, bu imajlar akından da evvel çekilmiş neden artık ihbar etmişler? Arka niyetli olduğunu düşünüyorum” sözlerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir