Petrol fiyatları sert düştü

Petrol fiyatları Çin’deki kapanmaların talep üzerinde yarattığı basınç ve global resesyon kaygılarının tesiriyle son 8 ayın en düşük düzeylerine geriledi.

Dolardaki artış, ekonomik sakinliğe ait kaygılar ve global talep telaşlarının fiyatlar üzerinde baskı oluşturmasıyla petrol ocaktan bu yana en düşük düzeyine geriledi. Rusya’nın petrol arzının kesintiye uğratılmasına ait tehditler de petrol fiyatlarındaki düşüşü durdurmaya yetmedi.

ABD için referans fiyat olan Batı Teksas ham petrolü varil başına 85 doların altına, global piyasa için referans olan Brent petrol ise varil başına 90 doların altına düştü. Sabah saatleri itibariyle Brent petrol varil başına 88,6 dolardan süreç gördü. Batı Teksas ham petrolü ise 82 dolardan süreç gördü.

Aşağı istikametli revizyon

ABD Güç Enformasyon Yönetimi (EIA), mümkün petrol arzı aksaklıkları, beklenenden daha yavaş üretim artışı kaynaklı arz istikametli riskler ve ekonomik büyümeye ait telaşlara işaret ederek, bu yıla ait Brent çeşidi ham petrol fiyatı iddiasını aşağı istikametli revize etti.

EIA’nın ‘Eylül 2022 Kısa Periyot Güç Görünümü Raporu’nda, bu yıl için Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının 104,21 dolar olacağı varsayım edildi. Bu sayı ağustos ayı raporunda 104,78 dolardı.

Raporda, Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varil fiyatının da bu yıl için 98,07 dolar olacağı öngörüldü. WTI’nın varil fiyatı ağustosta 98,71 dolar olarak varsayım edilmişti. Gelecek yıl ise Brent tipi ham petrolün varil fiyatının 96,91 dolar, WTI çeşidi ham petrolün varil fiyatının ise 90,91 dolar olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir