Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Karadeniz gazı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kastamonu’nun “Bozkurt, Abana, Cide ve İnebolu ilçelerine Doğalgaz Verme Töreni”ne İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nden canlı kontakla katıldı.

İlçelerde yaşayan vatandaşlara doğalgazın iyi olmasını temenni eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl çok yağışlardan ötürü Batı Karadeniz bölgemizde önemli sel felaketleri yaşadık. Haberi alır almaz milletimizin yaralarını sarmak, kentlerimizi tekrar ayağa kaldırmak için devlet olarak şahsen bakanlarımızın uyumunda tüm kurumlarımızla alana indik. Hamdolsun kısa müddette ilçelerimizin altyapılarını büyük ölçüde onardık, insanlarımızın yaralarını sardık. Felaketin akabinde alandaki çalışmaları yerinde görmek, geçmiş olsun dileklerimizi iletmek için Bozkurt’a da gelmiştik. Bozkurt’ta bize tabir edilen taleplerin başında doğalgaz geliyordu. Çabucak orada Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanımıza gerekli talimatı verdik. Bakanlığımız, ilgili kurumlarımız ve dağıtım şirketlerimiz, 14 ay üzere kısa bir müddette 4 ilçemizi de doğalgaza kavuşturdu. Bir hayal gerçek oldu. Abana, Bozkurt, İnebolu ve Cide doğalgaza kavuştu. Bugün sizlerle birlikte bunun memnunluğunu yaşıyoruz. Bundan ötürü sizin gözlerinizdeki memnunluk bilesiniz ki bizim de mutluluğumuzdur. Bir kelamı daha tutmuş olmanın huzuruyla sizlerle bu açılış merasiminde beraberiz.”

Erdoğan, ilçelerin doğalgaza kavuşturulması için 85 milyon liralık yatırımla 75,5 kilometre boru sınırı döşendiği bilgisini vererek, “Vatandaşlarımız da sağ olsunlar doğalgaz aboneliği konusunda büyük bir teveccüh göstererek bu hizmete sahip çıktı. Artık Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz yalnızca bir düğmeye basarak ısınacak, yemeğini pişirecek, banyosunu yapacak. Kış aylarının hayli çetin geçtiği bu bölgemizde sobayla ısınma ve öbür muhtaçlıkları gidermenin getirdiği zahmetler, yerini Allah’a şükür doğalgazın paklığına ve rahatlığına bıraktı” diye konuştu.

Kastamonu’ya yaptıkları doğalgaz yatırımlarının yalnızca bu 4 ilçeyle hudutlu kalmayacağını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki yıl Küre, Çatalzeytin ve Araç’a en kısa vakitte da öteki ilçelerimize doğalgaz sınırlarını ulaştıracağız. İlçelerimize gidecek yüksek basınçlı iletim çizgisi için 750 milyon lira maliyetle 300 kilometrelik bir sınır oluşturacak, dağıtım için de 245 milyon liralık yatırım yapacağız. Böylelikle Kastamonu’muzun 15 ilçesine 4 yılda 660 kilometrelik doğalgaz çizgisi döşeyeceğiz. Toplam yatırım fiyatı 1 milyar lirayı bulan bu çalışmalar sonunda Kastamonu’muzun doğalgaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak. Hükümete geldiğimizde ülkemizin yalnızca 5 kentinin vilayet merkezi ve 57 yerleşim yerinde doğalgaz vardı. Bugün ise Türkiye’nin 81 vilayet merkezi ve 669 yerleşim yerindeki vatandaşımız doğalgaz hizmetinden faydalanıyor. Böylelikle doğalgaz konforundan faydalanan nüfusun büyüklüğünü 12,5 milyondan 58 milyona çıkardık. Ayrıyeten 10 milyon vatandaşımız da dilediği vakit aboneliğini yaptırarak bu konfordan faydalanabilme imkanına sahiptir.”

Doğalgaz iletim ve dağıtım şebekesine 20 yılda 90 milyar lira yatırım yapıp, iletim ve dağıtım şebeke uzunluğunu 190 bin kilometreye çıkararak bu düzeye geldiklerini tabir eden Erdoğan, “Bir öbür sözle dünyanın etrafında yaklaşık 5 tıp atabilecek bir doğalgaz şebeke alt yapısıyla uzak yakın demeden Türkiye’nin her yerine ulaştık” diye konuştu.

“11 BİN 750 KİLOMETRE YENİ SINIR TESİS ETTİK”

Erdoğan, yalnızca bu yıl doğalgaz iletim ve dağıtımı için toplam 17,5 milyar lira yatırımla 11 bin 750 kilometre yeni sınır tesis ettiklerini belirterek bu uğraşlarını doğalgaz konforunun vatandaşların tamamına ulaştırana kadar sürdüreceklerini söyledi.

KARADENİZ’DE DOĞALGAZ ARAMASI

Erdoğan, doğalgazı bu kadar yaygınlaştırınca yerli kaynakları da devreye alma mecburiyeti ortaya çıktığını belirterek şöyle konuştu:

“Uzunca bir müddettir devam eden arayışlarımızın sonunda nihayet Karadeniz’deki Sakarya Gaz Alanı’nda değerli bir keşif yaptık. Muştusunu milletimizle de paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık.

”SAKARYA’DA 10 KUYUDAN 9’UNUN SONDAJI BİTTİ”

Sakarya Gaz Alanı’ndaki birinci fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti. Denizdeki gazı üretim haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından beşi yerine yerleştirildi. Hala 3 sondaj gemisi, 9 adet ana inşaat ve montaj gemisi iş yüküne nazaran sayıları 20’yle 30 ortasında değişen dayanak gemisi alanda çalışıyor. Kara ve denizde yaklaşık 7 bin emekçi faaliyet gösteriyor. Filyos Doğalgaz Sürece Tesisimizdeki çalışmalar yüzde 80 oranında, deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işi yüzde 97 oranında tamamlandı. Görüldüğü üzere deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta bir güç üssü kuruyoruz.

”ÖNÜMÜZDEKİ SENE KULLANMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

İnşallah önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız. Sakarya gaz alanımız keşiften üretime kadar dünyada en süratli devreye alınan açık deniz saha geliştirme projesi olacaktır.”

Şehirleri doğalgaz ağlarıyla örerken Türkiye’yi doğalgazda merkez ülke haline getirecek adımları da attıklarını vurgulayan Erdoğan, ülke olarak hali hazırda 7 memleketler arası doğalgaz boru çizgisine, 2 kara, 2 deniz LNG tesisine ve 2 yeraltı doğalgaz depolama tesisine sahip olunduğunu kaydetti.

“GÜNLÜK DOĞALGAZ GİRİŞ KAPASİTESİ 360 MİLYON METREKÜPE ULAŞTI”

Erdoğan, günlük doğalgaz giriş kapasitesinin 360 milyon metreküpe ulaştığını belirterek şöyle devam etti:

“Doğalgaz depolarımız sayesinde kış mevsiminde yaşanan ani talep artışlarını sistemi zorlamadan yahut sisteme ek büyük bindirmeden karşılayabilecek hale geldik. Saros’taki yeni yüzen LNG tesisimizin inşası devam ediyor. Silivri yeraltı doğalgaz depolama tesisimizi genişletiyoruz. Yerli gazın da sürece dahil olmasıyla Türkiye gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde referans fiyat oluşumunun sağlandığı bir ülke haline dönüşüyor. Mevcut yatırımların haricinde yeni doğalgaz boru çizgileri ve LNG için de her türlü iş birliğine hazırız. Bu hedefle Orta Doğu’dan Orta Asya ve Akdeniz’e kadar geniş bir alandaki ülkelerle yakın temas halindeyiz. Ülkemizde birden fazla oyuncunun, birden fazla eserin, birden fazla kontratın bir ortaya gelerek referans fiyatları oluşturduğu gelişmiş bir doğalgaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz.”

Doğalgazı çıkarmak ve bölgesel piyasasında aktif hale gelmek için çalışırken vatandaşları global dalgalanmalara karşı muhafazayı da ihmal etmediklerinin altını çizen Erdoğan, “Bu anlayışla son periyotta konutlarımızda kullanılan doğalgazın yüzde 75’ine, elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. Daha açık bir sözle 100 liralık bir doğalgaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan direkt kaynağında biz karşılıyoruz” dedi.

Erdoğan, bu uygulamayla 2021 yılında vatandaşlara 80 milyar lira doğalgaz, 20 milyar lira da elektrik takviyesi olmak üzere toplamda 100 milyar liralık takviye sağladıklarını kaydederek “Destek sayısı bu yıl geçen yılki fiyatın iki katından daha fazla olacaktır. Görüldüğü üzere üretiminden, tüketimine ve piyasasına kadar her alanda Türkiye’yi doğalgazın merkez ülkesi haline getirmek için ağır bir uğraş içindeyiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir