Kültür ve Turizm Bakanı: Turizm gelir hedefimizi 37 milyar dolar çıkardık

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) faaliyetlerini ve turizmde 2022 yılının birinci yarısını, TGA Genel Müdürlük Binası’nda düzenlenen basın toplantısında kıymetlendirdi.
Toplantıda basın mensuplarına hitaben bir sunum gerçekleştiren Ersoy, Türkiye’nin her vakit global krizlere hazırlıklı hale gelerek bağışıklık kazanması gerektiğine değinerek, bu bağışıklığı kazanmanın en büyük aşısının, pazar çeşitliliğini sağlayabilmek olduğunu tabir etti.
Ersoy, pazar çeşitliliğini sağlamanın da en değerli yollarından birinin tanıtım olduğuna işaret ederek, “Ne kadar çok ülkede ağır tanıtım yapılırsa o kadar çok bilinirliğiniz ve eser çeşitliliğiniz artar. 2018 yılında vazifeye geldiğimizde bir strateji açıklamıştık. Orada ‘hep devletten’ değil, ‘devletle beraber’ stratejisine geçiyoruz. Yani dal olarak her şeyi devletten beklemeyeceğiz, devletle bir arada işin içerisinde olarak daha kuvvetli ve tesirli yapılar oluşturarak daha süratli sonuçlar alacağız. İşte bu stratejinin sonucunda TGA oluştu” dedi.
Turizm geliştirme ajanslarının dünyadaki emsallerine ve kuruluş tarihlerine bakıldığında çoğunlukla krizlerden sonra ortaya çıktıklarına dikkati çeken Bakan Ersoy, “TGA’ların dünyada hangi ülkelerde olduğunda bakıldığında ya en çok turizmde pasta hissesine sahip olanları ya da hak ettiğinden fazlasını alan ülkeler olduğunu görüyorsunuz. Birinci olarak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da bizden 100 yıl evvel kuruluyor. Sonra Almanya’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuş. Yani krizlerden sonra turizmi iktisadına kazandırarak gelir elde etmek isteyen ülkeler TGA gibisi yapılar kurmuşlar” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir