Bursa 180 liraya gelen öğrenci evine 540 liraya dönüyor

CHP Bursa Vilayet Lideri İsmet Karaca, Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde şirket sahipleri ve yolcularla görüştü. Karaca, “Bir öğrenci eylül ortalarında Erzurum’dan 180 liraya Bursa’ya geliyor. Orta tatilde ekonomik durumu el vermediği için memleketine gidemiyor. Şu an okul tatil oluyor, bilet almaya geldi, 540 lira yani tam üç katına meskenine dönüyor” diye konuştu.

CHP’liler Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde şehirlerarası yolcu biletlerinin yüksekliğiyle ilgili şikayetleri dinledi.

“OTOBÜS FİRMALARINI DA BEZDİRDİ”

Beraberindeki Osmangazi İlçe Lideri Metin Yılmaz, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Şahin Sevinç ve vilayet yöneticileriyle Bursa Kentler ve Memleketler arası Otobüs Firma Yetkilileri Derneği Lideri İsa Tacar’ı ziyaret eden Karaca, girdi maliyetlerinin yolcuyu da otobüs firmalarını da bezdirdiğini söyledi.

“İLK KERE BUKADAR ŞİKÂYETLERİN OLDUĞU BİR DEVİR YAŞIYORUZ”

Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yolcu biletlerinin yüksekliğiyle ilgili şikayetleri pahalandıran Karaca, “Daha evvelki yıllarda karşılaşmadığımız, birinci sefer bu kadar yüksek sesle şikayetlerin olduğu bir devirden geçiyoruz. Ülke tarihinde görülmedik bir zulüm yaşanıyor bu ülkede ve hepsinin ortak noktası şudur, bu zulüm en kısa müddette yaşanacak değişimle son bulacak” dedi.

“BURSA’YA 6 AY EVVEL 180 LİRAYA GELMİŞ, 540 LİRAYA GERİ DÖNÜYOR”

Karaca, şehirlerarası otobüs terminalindeki izlenimlerini şu kelamları ile aktardı;

“Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeyiz. Son günlerde yüksek sesle şikayetler geliyor. Yolcuların fiyatlardan, otobüs firmalarının mazot fiyatlarından mustarip oldukları Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni bayram öncesinde ziyaret ettik.

Bize refakat eden firma sahipleriyle, yolcularla ve işletmecilerle görüştük. Burada enteresan öykülere rastladık. Bir tanesi şu, bir öğrenci eylül ortalarında Erzurum’dan 180 liraya Bursa’ya geliyor. Orta tatilde ekonomik durumu el vermediği için memleketine gidemiyor.

Şu an okul tatil oluyor, bilet almaya geldi, 540 lira yani tam üç katı. Yan tarafa gittiğimizde misal bir tablo görüyoruz. Batman’a otobüs bileti almak için birkaç firma gezen öğrenciyi firma sahibi çağırıyor, diyor ki ‘700 lira fakat sana 650 lira’ en son bakıyor ve diyor ki ‘dayanamadım öğrenciye 50 lira da harçlık verdim, zira son parasını verip otobüs bileti alıyor çocuk.”

“YEVMİYEYLE ÇALIŞAN YOLCU, MEMLEKETİNE ZİYARETE GİDEMİYOR”

Birçok firmanın milyonlarca liraya aldıkları otobüsleri ziyan etmemek için çalıştırdığına dikkat çeken Karaca,

“Yolcular gidemiyorlar, yevmiyeyle çalışan bir yolcu Muş’a gitmek istiyor eşiyle fakat ailesini ziyarete gidemiyor. Daha evvelki yıllarda karşılaşmadığımız, birinci sefer bu kadar yüksek sesle şikayetlerin olduğu bir devirden geçiyoruz.

Ülke tarihinde görülmedik bir zulüm yaşanıyor bu ülkede ve hepsinin ortak noktası şudur, bu zulüm en kısa müddette yaşanacak değişimle son bulacak” halinde konuştu.

“TAMAMEN ZİYANINA ÇALIŞIYORUZ”

Bursa Kentler ve Memleketler arası Otobüs Firma Yetkilileri Derneği Lideri İsa Tacar ise Bursa-Van ortası aralığın bin 650 kilometre olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kestiğimiz bilet fiyatları 250-300 lira ortasındaydı. Artık fiyatları 750 yaptık lakin o da kurtarmıyor, sonuçta bin 200 litre mazot yakıyor. Gidiş-geliş de tam 40 bin lira bizim sarfiyatımız var ortalama. Bu otomobil Hakkari’ye, Yüksekova’ya gidiyor, 2 binin üzerinde kilometre yapıyor, bin 500 litre mazot yakıyor. Bunun masraflarıyla bütün masrafı 50 bin lira demektir.

Şimdi bayram üzeri, okullar tatil oldu, pandemiden çıktık esasen daha yeni yeni beşerler kendi memleketlerine gidiyorlar. Bayramdan sonra işler duracak, otomobiller boş gidecek. Bütün Türkiye genelindeki her bir giden-gelen aracın 25-30 bin içeri gireceğini söylüyorlar.

Artı köprüler, artı otobanlar, ikramlar, sürücü, muavin üzere sigortayla çalışanlarla birlikte külliyen şu an ziyanla çalışıyoruz. Kontak kapatırsak Türkiye felç olur. Biz buna müsaade etmiyoruz. Bu fiyatlara dur demeleri lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir