Kocaeli’de ‘Akıllı Şehir’ değerlendirmesi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile birlikte yürütülen “Afet Ziyanlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Projesi’’ kapsamında gelinen etap yapılan toplantıda değerlendirildi.

Risk tahlilinin belirlenmesine yönelik envanter çalışmasında gelinen nokta ve yapılacak çalışmalar üzerinde sunumlar yapıldı.

Sismolojik İzleme ve Sarsıntı Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) İnşaat Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Can Zülfikar, GTÜ İnşaat Mühendisliği Kısmı Prof. Dr. Ferit Çakır, GTÜ Sanayi İşbirliği Koordinatörü Dr. Hasan Türkan, Taban ve Zelzele İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher ve müdürlük teknik işçisi katıldı. Projede tanımlanan iş paketleri doğrultusunda, çalışmanın devam ettirilmesi konularında görüş birliğine varıldı.

Yapılan kıymetlendirme toplantısı sonra açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Zülfikar, bu proje kapsamında Kocaeli için sarsıntı tehlike tahlili yaptıklarını belirterek, “Sonrasında ise risk tahliline devam ediyoruz. Bir yazılım geliştiriyoruz. Gerçek vakitli olarak zelzele sonrası hasar dağılımını online olarak göreceğiz. Bir taşınabilir uygulaması olacak. Bölgede yaşayan beşerler bir afet sonrası insanların nereye gitmesi gerektiği konusunda yönlendirilecek. Yeniden bir afet sonrası gereksinimlerin neler olduğunu hem gerçek vakitli hem de uygulama ile görebileceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir