Kayseri Talas’tan ‘Evlad-ı Fatihan’ mesajı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kalesija Belediye Lideri Sead Dzafic, lider yardımcısı ve meclis üyelerinden oluşan heyet, bir dizi ziyaret ve programlara katılmak üzere geldikleri Kayseri’den keyifli ayrıldı.

Kayseri’nin Talas Belediye Lideri Mustafa Yalçın, 4 gün Kayseri’de konuk olan Kalesija heyetiyle Mevlana Toplumsal Tesisinde bir ortaya geldi. Buluşmaya Talas Belediyesi Meclis Üyeleri de katıldı.

Başkan Yalçın, burada yaptığı konuşmada mayıs ayı içinde Bosna Hersek’in Kalesija kentine gidip ‘kardeş şehir’ görüşmesi yaptıklarını hatırlatarak, “Çok hoş konuk edildik. Meclis üyelerimizle birlikte hoş bir seyahat oldu, inceleme toplantıları yapıldı. Oradaki misafirperverlikleri için çok teşekkür ediyorum. Evlad-ı Fatihan olan o beldelere hizmet etmek bizim için ayrıyeten bir misyondur. 30 yıl evvel Bosna’da yaşanan katliamın acısına bir kere daha ortak olduğumuzu belirtmek istiyorum. Konuklarımız birkaç gündür Talas, Kayseri, Erciyes seyahatleriyle birlikte 29 Ekim resepsiyonuna katıldılar. En kısa vakitte tekrar görüşmeyi ümit ediyorum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜKLÜĞÜNE VE GÜCÜNE GÜVENİYORUZ”

Kalesija Belediye Lideri Sead Dzafic ise, Lider Yalçın’a mesken sahipliği nedeniyle teşekkür ederek, “Burada sizin hoş ilçeniz ve kentinizi gördük. Türkiye 86 milyon nüfusa, Kalesija 36 bin nüfusa sahip ve biz Türkiye’nin büyüklüğüne ve gücüne güveniyoruz. Sizden ricam ve dileğim bizi hiçbir vakit unutmayın. Devamlı daima bir arada olalım. Biz Müslümanlar olarak hala savaştan kalma büyük sancılar yaşıyoruz. Ukrayna’ya bütün dünya yardım ediyor. Biz 2,5 milyon insan olarak bir Türkiye’den ve İslam aleminden yardım bulduk. Öbür hiç kimse bize gerektiği üzere yardımda bulunmadı ve bulunmak istemedi. O yüzden birlik ve beraberliğimizi müdafaamız lazım.” biçiminde konuştu.

Kalesija Belediye Lideri Sead Dzafic konuşmasının akabinde Lider Yalçın’a Kalesija’nın minyatür kapısını armağan ederek, “Hepinizi bu kapıdan girmeye ve Kalesija’ya davet ediyorum” dedi. Lider Yalçın da kendisine kök boyayla elde dokunan halı ikram ederek karşılık verdi.

“TALAS MUSTAFA LİDERE SAHİP OLDUĞU İÇİN ÇOK ŞANSLI”

Uluslararası Balkan Kooperatifi Lideri Hamza Yavuz da, Türkiye ile Bosna halkı ortasında kardeşlik köprüsü kurulmasından ötürü Lider Yalçın’a ve Lider Dzafic’e plaket takdim etti.

Yavuz, “Mustafa Yalçın liderimize Türkiye’deki kardeşlerimizle Bosna’daki kardeşlerimiz ortasındaki köprü kurulmasından ötürü çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar. Talas Belediyesi ve halkı bu türlü bir belediye liderine sahip olduğu için çok şanslı. İnşallah kendisini daha yeterli yerlerde görmek istiyoruz.” sözlerini kullandı.

Toplantıya Talas Belediye Meclisi üyeleri ve Kalesija Belediye Meclisi üyelerinin yanı sıra Saraybosna Kültür Akademisi Lideri Prof. Dr. Sahudin Kaçar, İzmir Balkan Boşnak Kültürü Derneği Lideri Emine Uçar ile Kayseri Bosna Türkleri Derneği Lideri Tacettin Kaya da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir