Bakan Kurum: Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini önümüzdeki ay başlatacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İnşallah önümüzdeki ay prestijiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 vilayetimizde başlatıyor olacağız.” dedi.

Kurum, Pursaklar’da “TÜRK-İŞ 70. Yıl Hatıra Ormanı Birinci Fidan Dikim Töreni”ne katıldı.

Seğmenlerin gösterisini izleyen Kurum, Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay ve merasime katılan heyet, kütüğe plaket çaktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismine hazırlanan plaket ise Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden Ahmet Soluk’un eşi Eda Soluk tarafından çakıldı.

Bakan Kurum, merasimde yaptığı açıklamada, 980 bin metrekarelik alanda 70 bin fidan dikileceğini söyledi.

Buranın, gelecekte ağaçların gölgesinde dinlenilip, eğlenilebilecek bir alan olacağını lisana getiren Kurum, “Yaptığımız bu iş aslında ecdadımızın bize emanet ettiği kentleri, daha yeşil ve hoş hale getirebilmek ismine gayretin bir kesimidir. Soma’da şehit olan kardeşimizin eşi ile birlikte toprağa verdiğimiz bu fidanlar, inşallah yıllar sonra çocuklarımızın, gelecek kuşaklarımızın yapraklarının gölgesinde dinlenip, huzurla vakit geçirebileceği alanlara dönüşecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde çok kıymetli uğraş verdiklerini anlatan Kurum, kelamlarına şöyle devam etti:

“Türkiye’nin çabucak hemen her yerinde yeşil alanlarımızın sayısını ve ölçüsünü artırıyoruz. Bu çerçevede diktiğimiz fidanlarla, müdafaa alanlarının sayısını artırmakla birlikte Avrupa’da birinci, dünyada ikinci ülke pozisyonundayız. Bu çok değerli bir duruştur. Etrafa ne kadar sevdalı bir öndere sahip olduğumuzu da aslında bu tablo net bir halde ortaya koymaktadır.

Ankara için dört yıl evvel bir amaç ortaya koyduk. Sayın Cumhurbaşkanımız 81 vilayetimizde 81 milyon metrekare millet bahçesi maksadını ortaya koydu ve Ankara’mıza da 23 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bu çerçevede 8 millet bahçemizi tamamladık ve milletimizin hizmetine sunduk. İnşallah, başkalarını de 2023 prestijiyle tamamlayarak, vatandaşlarımızın hizmetine sunuyor olacağız.”

Kurum, iklim değişikliğinin dünyanın derinden etkilendiği bir süreç olduğunun altını çizerek, sel, zelzele, yangın, kuraklık üzere afetlerin Türkiye’de artık sayısının ve şiddetinin arttığını belirtti.

Bu çerçevede yeşil alanların artırılmasının büyük kıymet taşıdığına işaret eden Kurum, “Son dört yıllık süreçte Ankara’nın yüz ölçümü kadar bir alanı, ki Türkiye’de yüzde 11,7’ye tekabül ediyor, korunan alan haline getirdik. Bunun sayısını artırıyoruz. Korunması gereken tüm alanlara ait de bu çalışmalarımızı yürütüyoruz. Gayemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yemyeşil ve masmavi bir Türkiye’yi gelecek kuşaklarımıza emanet etmektir.” dedi.

Kurum, Hazinenin mülkiyetindeki 90 milyon metrekarelik alanı ağaçlandırılması için belediyelere, valiliklere, odalara, sendikalara tahsis ettiklerini anlatarak, bu çerçevede ağaçlandırma faaliyetlerini daha süratli hale getirdiklerini bildirdi.

Bu uğraşın bilhassa çocuklar için olduğunu vurgulayan Kurum, aktiflikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Kira öder üzere taksitlerini ödemek suretiyle mesken sahibi olunabilecek”

Bakan Kurum, bir gazetecinin, “Sosyal konut projeleriyle ilgili bir açıklama yaptınız ve muştuyu de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceğini söylediniz. Dar gelirli vatandaşlara yönelik de bir açıklamanız oldu. Buna ait değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine, “İnşallah önümüzdeki ay prestijiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize müjdeleyeceği Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini 81 vilayetimizde başlatıyor olacağız.” dedi.

Sosyal konutların içinde, cami, okul, yeşil alanların olacağını söz eden Kurum, “Aslında medeniyetimizin bize tanım ettiği kentleşme modelini, 81 vilayetimizde yaygın bir biçimde sürdürüyor olacağız.” diye konuştu.

“TOKİ eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık”

Kurum, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar TOKİ Başkanlığımız eliyle 1 milyon 100 bin konutu yaptık ve vatandaşlarımıza teslim ettik. Dünyada, eşi gibisi olmayan bir projedir. Hiçbir ülke 20 yılda vatandaşına 1 milyon 100 bin konut yapıp da teslim edememiştir. Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bunun en kıymetli örneğini göstermiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda da Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesini önümüzdeki ay prestijiyle açıklayacağız.

Gerek altyapılı arsa ile gerek yapacağımız toplumsal konutlarla gerekse kentlerimizde istihdamı, yatırımı artıracak sanayi alanlarıyla birlikte bu projeyi müjdeleyeceğiz, Sayın Cumhurbaşkanımız paylaşacak. Vatandaşlarımız da kira öder üzere taksitlerini ödemek suretiyle konut sahibi olabilecek.”

Türk-İş Genel Lideri Ergün Atalay da konfederasyonlarının kuruluşundan bu yana 70 yıl geçtiğini belirterek, yaklaşık 5 milyonluk bir aile olduklarını söyledi.

“Bu ülke için her gün 4 güvenlik vazifelisi can verirken 4 emekçi de iş kazasında, iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. En büyük temennimiz, bunları sıfır noktasına çekmektir.” diyen Atalay, tüm şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

Atalay, bugün ağaç dikimi yapılan yerin bundan 10 sene sonra vatandaşların hizmet alabileceği piknik alanı olacağını tabir etti. Atalay, kendisinden sonra idarede olacak olan sendika temsilcilerine seslenerek, “Sendikamızın 80. yıl dönümünde 80 bin, 90. yıldönümünde 90 bin ağaç dikilmesini vasiyet ediyorum. Bunun bu biçimde devam etmesini istiyorum.” dedi. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir