İYİ Parti Kapıkule’de: Gurbetçilere 14 maddelik taahhütname

İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı Rıdvan Uz, Türk Dünyası ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı olarak 3 ay boyunca Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, Türk vatandaşların yoğunlukla yaşadığı bölgelerde gerçekleştirdikleri çalışmaları, Kapıkule Hudut Kapısı’nda paylaştı. UYGUN Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ile Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar ve teşkilat mensuplarının eşlik ettiği Uz, Kapıkule’deki programda sıkıntıların tahlillerine yönelik hazırladıkları 14 unsurluk taahhütnameyi gurbetçilere dağıttı.

‘Çözüm odaklı taahhütname’

Genel Lider Yardımcısı Rıdvan Uz, gurbetçilerin sıklıkla yaşadıkları sorunlara değindi. Avrupa’nın her yerini gezdiklerini söyleyen Uz, “Oradaki teşkilatları yapılarımızla, derneklerimizle faaliyetler içerisinde olduk ve esnafımızı gezdik. Bu bağlamda 14 ana unsur üzerinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın sıkıntılarını tespit ettik. Bir kurul marifetiyle gözden geçirdikten sonra genel liderimize mevzuyu arz ettik. Bir çalışma grubu oluşturmak suretiyle de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın hem ülkelerinde hem Türkiye’ye gelişlerinde yaşadıkları badire ve kaygıları konusunda tahlil odaklı neler yapabileceğimizi masaya yatırdık ve bununla ilgili bir taahhütname hazırladık. Orada yaşayan vatandaşlarımıza nasıl biz de kol kanat gereriz, yaralarına nasıl merhem olabiliriz diye bir çalışma içerisine girdik” dedi.

‘Türkiye’deki mal varlıklarının Almanya’ya bildirilmesiyle mağduriyet yaşadılar’

Gurbetçilerin yaşadıkları meselelerden örnek veren Uz, “En değerli olanlardan bir tanesi geliş güzergahlarındaki yaşadıkları zahmetleri, hudut kapılarındaki bekleme müddetlerini dillendiriyorlar. Ülkelerinde yaşadıkları dolandırıcılık işlerinde mağdur edildiklerini lisana getiriyorlar. Emekliliği ülkemizde hak etmiş ve daha sonra iptal edilmiş olmasından bahsediyorlar. En acısı; 12 ülkenin anlaşmış olduğu bir muahede sonucunda oradaki vatandaşların Türkiye’deki mal varlıkları ve birikimlerinin Almanya’ya bildirilmesi üzerine büyük mağduriyet yaşadıklarını, kimisinin mal varlıklarına el konduğu, kimisinin maaşlarının kesildiği, kimisine ise çok büyük vergi yükünün konduğu bir süreç yaşıyoruz. Maalesef bu 12 ülkenin muahedesinde yalnızca buna riayet eden ve Almanya’ya bu bilgileri veren Türkiye var, başkaları de vermemiş” diye konuştu.

‘İYİ Parti’nin hazır olduğunu göstereceğiz’

Gurbetçilerin önemli meseleleri bulunduğunu ve bunu çözmek için hazır olduklarını kaydeden Uz, “Orada gurbetteler burada ‘Alamancılar’ tabiri var. Maalesef bunları dinlememiş, kulak ardı etmişiz. Avrupa’nın çeşitli yerlerinde 4 milyona yakın seçmen sayısı var. Birçok noktada yaşayan kendi vatandaşlarımız var. Bunları bugün kendileriyle paylaşacağız. Kendileriyle ilgili DÜZGÜN Parti ailesi olarak neler yaptığımızı, ne üzere çalışmalar yaptığımızı bildireceğiz. Vaktinde yahut erken hangi tarihte olursa olsun, bu seçim için ÂLÂ Parti’nin hazır olduğunu da hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki vatandaşlarımızla ilgili göstermiş olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir