İtalya Başbakanı’nın NATO temaslarına ‘hükümet krizi’ gölgesi: Erken ayrıldı

İtalya Başbakanı Mario Draghi, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve eşinin, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu’na katılan başkanları ve eşleri onuruna dün akşam Prado Müzesi’nde verdiği yemek sonrasında gece saatlerinde Roma’ya döndü. Başbakanlık kaynakları da NATO Doruğu’nun son gününde İtalya’yı Savunma Bakanı Lorenzo Guerini‘nin temsil edeceğini ve Draghi’nin bugün bakanlar şurasını toplayacağını belirtti.

Erken dönüş İtalya basınında geniş yer buldu

Hükümetteki tansiyon sebebiyle Draghi’nin NATO Tepesi’nden erken ayrılıp dönmesi, İtalyan basınında geniş yer buldu. Basında çıkan haberlere nazaran, Draghi’nin koalisyon hükümetini oluşturan partilerden 5 Yıldız Hareketinin (M5S) önderi Giuseppe Conte ile yaşadığı tansiyon ve koalisyonun başka ortakları ortasında birtakım yasa tasarıları üzerine olan uyuşmazlık, 74 yaşındaki önderin Madrid’deki NATO Tepesi’nden erken dönmesine yol açtı.

Draghi’nin M5S kurucu başkanı Beppe Grillo’yu arayarak partinin şu anki lideri Giuseppe Conte’yi “şikayet ettiği ve vazifeden almasını istediği” tarafındaki haberler üzerine Conte’nin NATO Tepesi için Madrid’de bulunan Draghi ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Conte’nin Draghi’ye Grillo ile yaptığı görüşme sebebiyle reaksiyon gösterdiği ve iki isim ortasındaki bu telefon görüşmesinin yeterli geçmediği basına yansıdı. Conte’nin ayrıyeten akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile bir ortaya geldiği ve Draghi’yi Grillo ile görüşerek partinin içişlerine karışmakla suçladığı kaydedildi.

Draghi hükümetinin geleceği sorgulanıyor

Başbakanlık kaynaklarının, Draghi’nin Grillo ile görüşmesinde Conte’yi vazifeden almasını istediği savlarını yalanlamasına ve Draghi’nin de Madrid’de “Hükümet için risk yok” demesine rağmen, Başbakan’ın İspanya’dan erken ayrılması, “hükümet içinde tansiyonun yükseldiği” formunda yorumlandı.

Draghi ile Conte ortasındaki tansiyona ek olarak, koalisyon hükümetinin bir başka ortağı sağcı Lig Partisi de hükümetteki sol partilerin, İtalya’ya 12 yaşından evvel yerleşen ve en az 5 yıl okuyanların vatandaşlık almasını sağlayan yasa tasarısı “Ius Scholae” ile kenevir üretimine yönelik yasa tasarısını parlamentoya getirmemesi konusunda hükümeti uyardı. Sözkonusu iki tansiyon, gelecek yılki genel seçimlere az bir mühlet kala ülkede Draghi hükümetinin geleceğinin sorgulanmasına yol açtı.

Bu ortada, yaşanan bu gelişmelerin akabinde Başbakan Draghi, bugün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile bir ortaya geldi.

La Repubblica gazetesi “Hükümete kuşatma”, La Stampa gazetesi “Draghi-Conte arbedesi: Hükümet riskte”, Corriere della Sera gazetesi de “Hükümette tansiyon yıldızlarda” manşetini attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir