İSO’dan finansman açıklaması

İSO İdare Şurası Lideri Erdal Bahçıvan, sanayi kesiminin finansmana erişimi konusunda yaşadığı meselelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Bahçıvan, açıklamasında şunları söyledi:

“Son uygulanan iktisat siyasetleriyle ekonomimizin, üretimimizin ve cari açığa dönük en güçlü takviye ve can suyu olan ihracatçı sanayicilerimizin en değerli finansal takviye kalemi olan Türk Eximbank kredi kaynaklarında son periyotlarda önemli sıkıntılar yaşanmaktadır.

Türk Eximbank’ın bütün yeterli niyetine karşın kendi dışında kaynaklanan bu sıkıntılar, banka idaresine de kasvet yaşatmaktadır.

Öncelikli olarak Merkez Bankası kaynaklı farklı meselelerden kaynaklanan son BDDK uygulamaları ile de yeterlice kangren haline gelen gelişmelerin, ihracatçı sanayicilerimizin kaliteli finansmana erişimi noktasında çok önemli sorunlar oluşturmaya başladığını müşahede ediyor ve izliyoruz.

Özellikle bayram öncesi üzere hassas bir periyotta bu husus, üretim ve ihracat dünyamızı hak etmediği bir finans dar boğazıyla karşı karşıya bırakıyor. İhracat ve sanayi bölümümüzün bu çeşit tatsız sürprizleri hiç hak etmediklerine inanıyoruz.

Bu hususa bırakın önümüzdeki günleri, en kısa müddette kalıcı bir tahlil getirilmediği takdirde yakın gelecekteki ihracat sayılarında da üretim sayılarında da iktisadımızı olumsuz etkileyecek birtakım gelişmelerin arifesinde olduğumuzu üzülerek gözlemliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir