ABD Kongresi 6 Ocak Komitesi: Danışmanları defalarca kendisini seçimi kaybettiği konusunda uyardı; Trump, dinlemeyip yalan yaydı

T24 Dış Haberler

ABD’de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmakla misyonlu Temsilciler Meclisi komitesi, sunumlarını sürdürdükleri ikinci özel oturumda danışmanlarının oylamayı kaybettiklerine dair kendilerine birçok ispat sunmasına karşın eski ABD başkanı Donald Trump’ın seçim sonuçlarına şaibe karıştığı ve aslında kendisinin kazandığı savlarını gündeme getirmeye devam ettiği belirtildi.

2 saat süren oturumda komite üyeleri, Trump’ın danışmanlarının oy sayımının devam ettiği süreçte “zafer ilan etmemesi” için eski lidere davet yapmasıyla ilgili ayrıntılar sundu. Trump’ın danışmanlarının ve kendisine en yakın isimlerden eski Adalet Bakanı William Barr’ın davetine karşın temelsiz tezlerde bulunmaktan vazgeçmediği belirtildi.

Komite, Trump’ın eski kampanya yöneticisi Bill Stepien’in pazartesi günkü oturumda tanıklık yapmasını planlıyordu; lakin eşi doğum yapınca Stepien iştirak sağlayamadı. Salonda onun yerine Stepien’in avukatı yer aldı. 

Komite, oturumda Stepien’in geçmişte verdiği bir ifadeyi okudu. Bu tabire nazaran seçim gecesinde Trump’a kızı ve başdanışmanı Ivanka Trump ile kampanya avukatı Rudy Diuliani “defalarca” seçim kazanabilecek kadar oy almadığını söyledi .

Komitenin Cumhuriyetçi Lider Yardımcısı Liz Cheney, Trump’ın danışmanlarının “daha çok oyun sayılmasını bekleyin” tavsiyesini dinlemediğini; fakat “görünüşe nazaran sarhoş olan” Giuliani’yi dinleyerek sonuçlar aşikâr olmadan zafer ilan ettiğini tabir etti.

Stepien, seçimi takip eden günlerde Trump temelsiz açıklamalarda bulundukça eski liderin grubunun ikiye bölünmeye başladığını belirtti: “Giuliani’nin palavralarını destekleyenler ve Stepien’in mantık davetini destekleyenler”.

Trump’a misyondaki son periyodunda en yakın isimlerden olan eski Adalet Bakanı Barr, geçen ay komite üyelerine kapalı kapılar arkasında konuşmuştu. Oturumda gösterilen klipte Barr’ın, “Ona (Trump’a) çalışanlarının halka palavralar anlattığını söyledim. Moralim bozulmuştu, zira bunlara nitekim inanıyorsa gerçeklikten büsbütün kopmuş demekti” tabirlerini kullandığı duyuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir