İsmail Demir ‘tarihi adım’ diyerek duyurdu! Milli denizaltı projesinde yeni gelişme

Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Twitter üzerinden ulusal denizaltı projesine ait son gelişmeyi duyurdu.

TEST ÜRETİMİ BAŞLIYOR!

Demir bahisle ait bir görüntü yayınlayarak “Milli denizaltı serüvenimizde tarihi adım! Türk mühendisleri tarafından büsbütün ulusal imkanlarla tasarlanan STM500 denizaltısının üretim faaliyetine mukavim tekne test üretimi ile başlıyoruz” dedi.

Demir, STM500’ün hem açık deniz hem de sığ sularda misyon yapabilecek formda tasarlandığını söylerken, “Keşif gözetleme, özel kuvvetler harekatı, denizaltı harbi üzere taktik gereksinimlere karşılık verecek donanımları bünyesinde barındıracak STM500 ileri ve çağdaş savaş sistemleri ile donatılacak” dedi.

BOYGA MİSYONA HAZIR

Öte yandan STM tarafından geliştirilen Havan Mühimmatı Taşıyan Döner Kanatlı İnsansız Hava Aracı (İHA) BOYGA’nın kabul testleri geçtiğimiz günlerde muvaffakiyetle tamamladı.

Tüm test evrelerini geriden bırakan BOYGA, güvenlik güçlerine teslim edildi. Gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, toplumsal medya hesaplarından şu tabirlerle duyurdu:

“Mehmetçiğe alanda büyük avantaj sağlayacak bir kabiliyeti daha envantere kazandırdık. Ulusal imkanlarla geliştirdiğimiz 81 mm mühimmat bırakabilen İHA BOYGA kabul testlerini muvaffakiyetle tamamladı ve güvenlik güçlerimize teslim edildi. Güzel olsun.”

BOYGA İLE AMACA TAM İSABET

STM’nin taktik küçük İHA eser ailesinin en son üyesi BOYGA, üzerinde taşıdığı MKE tarafından üretilen özelleştirilmiş, 81 mm havan mühimmatını, geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde gaye üzerine tam isabetle bırakıyor.

Terörle uğraş ve asimetrik savaş ortamında faal bir halde kullanılabilecek BOYGA, havan mühimmatı ile 30 dakika havada kalma müddetine sahip. Bin 500 metre uçuş irtifasına erişebilen BOYGA platformu, 5 kilometre menzilde vazife yapmasının yanı sıra 15 kilo yükle tek er bir tarafından taşınabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir