Instagram’dan ‘hassas içerik’ için bir hamle daha

Popüler toplumsal medya uygulaması Instagram’da rahatsız edici içeriklerin birden fazla engelleniyor olsa da, psikolojide fazla tesir bırakmayacağı düşünülen içerikler, kullanıcı onayına sunuluyor. Birtakım beşerler uygunsuz içeriklere erişmekte rahat davranırken kimileri Instagram’da asla bunları görmek istemiyor. Bunu fark eden Instagram, hassas içerik için bir özellik getirdi.

HASSAS İÇERİK İÇİN YENİ BİR AYAR SAYFASI

ShiftDelete’in haberine göre; Instagram’da sizi rahatsız edebilecek bir içerik algılanırsa imaj bulanık hale getiriliyor ve siz onay vermeden gösterilmiyor. Bu türlü bir tedbir olsa da rahatsız edici içeriklerden uzak durmak isteyenlere yönelik bir ayar yoktu.

Bugün dağıtılmaya başlanan Instagram güncellemesi ile ayarlara ‘Hassas içerik kontrolü’ isminde bir sayfa eklendi.

Bu sayfadan ne kadar hassas içerik görmek istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Seçenekler; daha çok, standart ve daha az olarak değişiyor. Burada seçim yaptıktan sonra Keşfet’te, Hikayeler’de, Akış’ta ve Reels’te göreceğiniz hassas içerik ölçüsü değişiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN ‘DAHA AZ’ OLMALI

Eğer rahatsız edici içeriklerden kaçınmak istemiyorsanız daha çok yahut standart ayarını seçebilirsiniz. Elbette burada tercih yaparken ruh sıhhatinizin ne istikamette etkilenebileceğini düşünmeyi ihmal etmeyin. Bilhassa de çocuklar tarafından kullanılan hesaplarda bu ayar her vakit ‘Daha az’ olmalı.

Instagram bu ayar sayfasını 18 yaşın altındaki kullanıcılar için kapatsa da sistemi manipüle edip farklı bir doğum tarihi girmek hiç güç değil. Bu yüzden çocukların toplumsal medya ile bağlantısının sıkıca gözetilmesi, en değerli tedbir oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir