Antik kentte kral mezarını dinamitle patlatacaklardı

Adana’nın Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kentinde “Kral mezarı” olarak bilinen tarihi yapıyı dinamitle havaya uçurmak için kaya yüzeyinde 9 adet dinamik çukuru açan defineciler son anda fark edilmeleriyle hedeflerine ulaşamadılar.

Burçlu sur duvarı, sütunlu yol, hamam ve kilise, tiyatro, amfiteatr, stadyum, suyolları, kaya mezarları ile Çukurova bölgesinin kıymetli bir antik kenti olan Anavarza, definecilerin gözünü kamaştırıyor.

Tarihçi Müellif Cezmi Yurtsever, Anavarza Antik Kentinde kral mezarı olarak bilinen yapının, kayalık yüzeyine defineciler tarafından 9 adet dinamit çukuru açıldığını fakat durumun son anda fark edilmesi ve definecilerin kaçmasıyla dinamitlerin patlatılamadığını, tarihi yapının ise son anda kurtulduğunu söyledi.

Anavarza’da kral mezarında açılan dinamit çukurlarını tek tek gösteren Tarihçi-Yazar Cezmi Yurtsever, “Günümüzden 2 bin sene evvel Roma İmparatoru Augustus’un ziyaretinden sonra süratle gelişen ve bir vakit sonra Kilikya coğrafyasını en büyük metropol kenti olan Anavarza’da kıymetli bir tarihi yapı vardır.

Şehrin kuzeyinde dağın eteğinde kral tapınak mezarı buraya yapıldı. Bu tapınak mezarın alt kısmında mezar odası var üzerinde yazılar var en üstte da kabartma heykeller var. Heykeller üç kısımdan oluşuyor. 1’ncisi ağlayan 3 bayan var bir bayanın da elinde çocuk var orta yerde. Ölen kişinin sorguya çekilmesi var ve bir diğer kısımda onun ilahlar alemine gitmesi var.

9 DELİK AÇMIŞLAR

Bu kabartma heykelin olduğu yer bir kral tapınak mezarıdır. Çok yakın bir vakitte burada tapınak mezarının yanında gelmişler 9 tane delik açmışlar. Bu delikler dinamitlerin konduğu yer. Dinamitler patlayınca bu kayanın akabinde ölen hükümdarın hazinesinin olduğunu ve onu bulacaklarına inanmışlar lakin maksatlarına ulaşamadan gelen haber üzerine burayı terk edip gitmişler.

Çok yakın bir vakitte Anavarza Antik Kentinde kral tapınak mezarında hazine var diye düşünenlerin büyük bir tahribat bu. Anavarza, arkeologlara nazaran Anadolu coğrafyasında Bergama’dan Efes’ten ve Truva’dan çok daha gelişmiş Anadolu’nun en büyük antik kenti olarak kabul ediliyor.

Anavarza Antik Kentinde bir hükümdarın mezarında define aramak için yapılan bu dinamitli tertibatı patlatma olayı şayet gerçekleşseydi çok büyük bir tahribat ortaya çıkacaktı. Tarihimizi koruyalım Anavarza’ya sahip çıkalım ve Anavarza’yı yeterli anlayalım” dedi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir